ÇİN ASTROLOJİSİNDE BURÇLARIN ANLAMLARI

Bu zodyak sisteminde her biri bir hayvanla temsil edilen 12 burç vardır. Çin takviminin 12 yıllık bir döngüsü vardır. Her yıl bir hayvanla temsil edilir. Bu burçlar ağaç, su , metal, ateş ve toprak olmak üzere 5 element tarafından yönetilir. Her elementin yönettiği burç 60 yıllık bir ara ile gelir. Bu takvim 60 yıllık periyotlara dayanır.

Ayrıca Çin astrolojisinde yin ve yang olmak üzere yıkıcı ve yapıcı olarak adlandırılan iki zıt kutup vardır. Yin ve Yang prensibinin de eklenmesiyle hayvanlar dairesi oluşur. 5 elementin negatif ve pozitif özellikleri ile 10 yılda element devri tamamlanır. Çin astrolojisi Ay döngüsüne, batı astrolojisi ise Güneş döngüsüne dayanır. Burçlar her yıl Ocak ayının sonunda yada Şubat ayında değişir. Bir yıl boyunca aynı burç geçerli olur.

Çin astrolojisinde burçlar sırasıyla : Sıçan, Öküz, Kaplan, Tavşan, Ejderha, Yılan, At, Keçi, Maymun, Horoz, Köpek, Domuzdur. Çin Astrolojisinde yer alan burçlar Batı Astrolojisindeki güneş burçları ile benzer özellikler taşır. Bu astrolojide 4 ve 5 ile biten yıllar ağaç elementi, 6 ve 7 ile biten yıllar ateş elementi, 8 ve 9 ile biten yıllar toprak elementi özellikleri taşır. Ayrıca 0 ve 1 ile biten yıllar metal elementi, 2 ve 3 yılları ile biten yıllar su elementi özelliklerine sahiptir.

Pozitif yıllarda doğanlar meslek yaşamlarında başarıyı yakalar ve çevreleri üzerinde etkili bir güce sahiptir. Negatif yıllarda doğanlar ise mücadeleci bir ruha sahiptirler ve maddi güç elde ederler. Bir Çin günü on iki periyotlardan oluşan 2 saatlik zaman dilimlerine ayrılır. İlk periyot 23:00 ile 01:00 arasındadır. 12 saat 12 hayvan burcuna denk gelir. Bunu Batı Zodyak’ında kullanılan yükselen burca benzetebiliriz.

FARE BURCU
İyi bir hitabet yeteneğine sahiptir. Çok da zeki insanlardır. Kıvrak ve hızlı bir zekaları vardır. Çok hızlı bir şekilde öğrenirler. Değişen durumlara ve zor koşullara kolaylıkla uyum sağlarlar. Meraklı ve deney yapmaktan, yeni şeyler denemekten zevk alan insanlardır. Çalışkan, titiz ve azimli insanlardır. Pek cesur değildirler. Zeki olsalar da bu yüzden lider olamazlar. Güçlü gözlem yapma yeteneğine ve zengin hayal gücüne sahiptirler. Hayatın onlara sunduğu fırsatları değerlendirmede çok iyidirler.
El ustalığı gerektiren işlerde başarılı olurlar. Seçici insanlardır. Aileleri ve arkadaşları onlar için önemlidir. Samimi ve cömert insanlardır. Sosyal bir yapıları vardır. Meslek yaşamlarında hırslı, azimli, başarılı ve öncüdürler. Güçlü bir mizah anlayışına sahiptirler. Rakiplerinin karşısında şiddet kullanmak yerine dehalarıyla karşılık vermeyi tercih ederler. Düşmanlarından intikam almaktan ve gerekirse hile yapmaktan çekinmezler.
Aşk hayatında son derece tutkuludur. Aslında evlilik hayatı da öyledir. Ancak ihanete uğrarsa duygusal bir ruh haline bürünür. Bir süre aşk acısı çekmesine rağmen kısa sürede toparlanıp yoluna devam eder. Eleştirel bir yanları vardır. Dostlarına karşı anlayışlıdır. Bağımsız, çekici, romantik ve adil bir kişiliğe sahiptirler.
En iyi anlaştığı burçlar Ejderha, Maymun ve Öküzdür. Anlaşamadığı burçlar ise Keçi, At ve Tavşandır. Fare yılı doğumlular : 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008, 2020, 2032’dir.
YABAN ÖKÜZÜ BURCU
Cesur, inatçı ve çok sabırlıdır. Macera yaşamaktan hoşlanmazlar ve muhafazakâr bir yapıları vardır. İnsanlar tarafından saygı görmekten hoşlanırlar. Kendilerine bir amaç belirler ve o amaca ulaşmak için sabırla ve azimle ilerler. Bir işe başlamadan önce o iş hakkındaki her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenirler ve sonra harekete geçerler. Diğerleriyle fikir alış verişi yapma konusunda pek iyi değildir. Bildiği şey ne ise ona göre hareket etmeyi tercih eder. Liderlik vasıflarına sahiptirler.
Güvenilir, kararlı ve azimli insanlardır. Dayanıklı ve çalışkan bir yapıları vardır. Verdiği bir karardan geri adım atmazlar ve pes etmek onlara göre değildir. Disiplinli ve gerçekçidir. Zorlukların üstesinden gelebilecek güce ve azme sahiptirler. Ayrıca modayı takip etmezler. Girişken değildir. Ama sorumluluk bilinci gelişmiştir. Organizasyon yapma konusunda yeteneklidir. Sosyal bir hayat yaşamaktansa yalnız kalmayı tercih eder. Maddiyatı ve konforu sever. Çalışkan insanlardır.
Aşkta utangaç ve içtendir. Birine bağlanmadan önce her şeyi düşünür. Ailesi onun için çok önemlidir ve onlar için her şeyi yapar. Çocuk sahibi olduklarında onlara karşı hem şefkatli hem de sert bir tutum takınırlar. Geleneksel bir aile yapıları vardır. Eşlerine karşı sadıktırlar.
En iyi anlaştığı burçlar Yılan, Fare ve Horozdur. Anlaşamadığı burçlar ise Köpek, At, Keçidir. Yaban Öküzü yılı doğumlular : 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009, 2021, 2033’tür.
KAPLAN BURCU
Karizmatik ve otoriter bir karaktere sahiptirler. Maceraya atılmaktan hoşlanırlar. Cesur, gayretli ve lider ruhlu oldukları için meslek yaşamlarında başarılı olurlar. Ancak bunun için iş ortamında özgür bırakılmalıdırlar. İçgüdülerine güvenirler. İyi bir hitabet yeteneğine sahiptirler. Sabırlıdırlar ve zaaflarına yenik düşmezler. Monoton bir hayattan haz etmeyen bu insanlar risk almayı severler. Asil, cömert ve gururlu insanlardır. Başarıyı eninde sonunda elde ederler.
Yollarına çıkan sorunların, zorlukların üstesinden gelebilecek güce ve enerjiye sahiptirler. Dürüst bir kişilikleri vardır. Birden fazla dili konuşabilirler. Rekabet etmeyi severler ve kendilerinden son derece emindirler. Güçlü ve karizmatik kişilikleri ile insanları etkilemeyi başarırlar. Bağımsız, inatçı, girişken ve asidir. Tutkulu ve kıskanç bir aşıktır. Eşine, sevgilisine sadık kalmakta zorlanır. İlişki çıkmaza girdiği zaman ilişkisini sonlandırır. Arkadaşlık ilişkileri çok daha iyidir. Çocukları onlar için çok önemlidir.
En iyi anlaştığı burçlar At ve Köpektir. Anlaşamadığı burçlar ise Yılan ve Maymundur. Kaplan yılı doğumlular : 1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010, 2022, 2034’tür.
TAVŞAN BURCU
Lüks ve iyi bir hayat sürmekten hoşlanırlar. Uyum sağlamak adına birçok şeye göz yumar. Zorluklarla karşılaştıkları zaman geri çekilmezler ve yılmazlar. Aksine zorlukların üstesinden nasıl geleceklerini düşünürler. Zeki, muhafazakar, barış yanlısı, uyumlu ve nazik insanlardır. Temkinli ve dikkatli yapısı yüzünden önlerine çıkan fırsatları kaçırabilirler. Diğer insanlara karşı kibar, içten ve dürüst davranırlar. Güvenilir ve temiz kalplidirler. Sevdiklerine karşı sadıktırlar. Duygusal ve anlayışlıdırlar.
Duyarlı, affedici, zeki ve zarif insanlardır. Sessiz, sakin bir hayatı tercih ederler. Gerçekçidirler, hayalperest değillerdir. Ancak mutsuz ve huzursuz olduklarında gerçeklikle olan bağlarını koparırlar. Okuyup kendilerini geliştirmekten, sanattan zevk alırlar. Sosyalleşmeyi, insanlarla birlikte olmayı severler. Yetenekli ve oldukça entelektüel kişilerdir. İnatçı olabilirler ve ani öfke patlamaları yaşayabilirler. Naziktirler ancak güçsüz değildirler.
Romantik ve sevecen bir karaktere sahiptir. Aşkta sahiplenilmekten pek hoşlanmaz. Fedakar biri değildir. Ayrıca iyi bir yaşam sürmekten hoşlanan mutlu bir kişiliği vardır. Gelişmiş önsezilere sahiptir.
En iyi anlaştığı burçlar Domuz, Köpek, Koyundur. Anlaşamadığı burçlar ise Fare ve Ejderhadır. Tavşan yılı doğumlular : 1915, 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011, 2023, 2035’dir.
EJDERHA BURCU
İyimser, coşkulu ve erdem sahibi insanlardır. Her şeyin mükemmel olmasını isterler. Keskin ve güçlü bir zekaya sahiptirler. Birçok talibi vardır. Ancak bu burcun insanları birine kolayca bağlanmaz. Özgürlüklerine düşkün insanlardır. Keskin bir dili vardır ve öfke dolu birine dönüşebilirler. Bununla birlikte cesur, hırslı ve azimli insanlardır. Sıfırdan gelerek zirveye ulaşırlar. Risk almaya isteklidirler. Evlilik hayatına ise pek yanaşmazlar. Genellikle dışarıda zaman geçirmeyi severler.
Geleneklere onlara göre değildir. Onlar ileriye bakarlar. Eleştirilmektense hiç ama hiç hoşlanmazlar. Hatta saldırgan bir tavır takınabilirler. Diğer yandan sosyal hayatı seven eğlenceli insanlardır. Gösterişli insanlardır ve diğerlerinin üzerinde hayranlık uyandırırlar. Ayrıca ailelerine bağlıdırlar ve onlara çok önem verirler. Güçlü konuşma yeteneği ve dürüst, net tavrıyla insanları etkilemeyi başarır. Otoriter ve despot olduğu kadar karizmatik ve çekicidir de.
Kendini göstermekten ve fark edilmekten hoşlanan bu insanlar sıra dışı bir giyim tarzına sahiptir. Aşk hayatında ise karşısındaki insanı baştan çıkarmaktan hoşlanır. Ayrıca bu burçtan olan son derece sabit fikirli ve inatçı insanlar olabilirler. Biri onlarla rekabet ettiği zaman öfkelerine maruz kalabilir.
En iyi anlaştığı burçlar Fare, Maymun ve Horozdur. Anlaşamadığı burçlar ise Öküz, Tavşan ve Köpektir. Ejderha yılı doğumlular : 1928,1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012, 2024’tür.
YILAN BURCU
Diğerleri tarafından övülmekten, şımartılmaktan çok hoşlanırlar. Dostlarına ve ona yardım edenlere karşı cömert ve vericidir. Düşmanlarına karşı ise çok acımasızca davranır. Kendilerine yapılan bir kötülüğü asla unutmazlar ve yıllar geçse bile hesabını sorarlar. Entelektüel, sabırlı, sezgisel ve gizemli kişilerdir. Sahip oldukları potansiyelin farkındadırlar. Bir şeyi yada birini nasıl elde etmesi gerektiğini çok iyi bilir. Çin astrolojisinde yılanlar bilgeliğin sembolü olarak görülür. Çok zekidirler. İnsanlara şüpheyle yaklaşırlar.
Hedeflerine ulaşma yolunda kararlıdırlar ve kaybetmekten nefret ederler. Amaçlarına ulaşmak için kurnazca davranırlar. İletişim becerileri iyi olmasına rağmen az konuşmayı tercih ederler. Grup çalışmalarında yer almak yerine yalnız çalışırlar. Zor bir karar vermeleri gerektiği zaman altıncı hislerine, içgüdülerine güvenirler. Çekicidirler ve şık bir şekilde giyinirler. Her şeyin en iyisine sahip olmak isterler. Güçlü bir mizah anlayışına sahiptir. Üzgün veya kızgın olduğu zaman alaycı ve iğneleyici bir şekilde konuşur.
Aşkta sahiplenici ve çok kıskançtır. Rakiplerinin başarısını da kıskanır. Bu yüzden ilişkileri olumsuz etkilenebilir. Gençliğinde cömert olsa da yaşlandıkça cimri birine dönüşebilir. Yaşı ilerledikçe, olgunlaştıkça bilge birine dönüşür. İçine kapanıktır ve ağzı çok sıkıdır. Dürüst ve hırslı insanlardır. Aşkta sadık biri değildir. Ama sadakatsizliğe de katlanamaz.
En iyi anlaştığı burçlar Horoz ve Öküzdür. Anlaşamadığı burçlar ise Domuz ve Kaplandır. Yılan yılı doğumlular : 1917,1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013, 2025, 2037’dir.
AT BURCU
Bitip tükenmeyen bir enerjileri vardır. Yaptıkları işin onları onları heyecanlandırması onlar için çok önemlidir. Dinamik ve hareketli bir yapısı vardır. Hareketsiz kalmak ona göre değildir. Duygusal olduğu söylenemez. Romantik biri değildir. Özgürlüğü onun için çok fazla önem taşır. Son derece zeki biridir. Spor konusunda yeteneklidir. Girişken, enerjik ve vahşi bir yapısı vardır. Sosyal aktivitelere katılmayı ve insanlarla birlikte olmayı severler.
Atlar ben merkezli bir kişiliğe sahip olmasına rağmen yine de düşünceli insanlardır. Başka insanlarla ve onların problemleriyle ilgilenirler. Başarıya ulaşmak onlar için önemlidir. Özgürlüklerine düşkün oldukları için geç yaşta evlenmeyi tercih ederler. İlginin merkezinde olmayı severler. Ayrıca son derece iyi bir mizah anlayışları vardır. Diğer taraftan isyankar, bağımsız ve maceraperest bir ruha sahiptirler.
En iyi anlaştığı burçlar Keçi, Tavşan ve Kaplandır. Anlaşamadığı burçlar ise Fare, Öküz ve Horoz’dur. At yılı doğumlular : 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014’tür.
KEÇİ BURCU
Bu insanlar yumuşak mizaçlı, sevgi dolu, içten, dost canlısı ve nazik insanlardır. Dışarıdan bakıldığında yumuşak görünmelerine rağmen aslında sert ve dayanıklıdırlar. Dakik oldukları söylenemez. Topluluk ile birlikte hareket ederler. Ancak ilgi odağı olmak ve dikkat çekmek onlara göre değildir. Adil bir kişilikleri vardır. Dış görünümlerine önem verirler ve güzel olan şeylere para harcamaktan çekinmezler. Bakımlı ve hoş insanlardır. Zor durumlarda onlara yardımcı olan mükemmel sezgilere sahiptirler. Güçlü bir hafızası vardır.
Kendisine karşı yapılan yanlışları kolayca bağışlayabilirler. Ancak aptal değillerdir ve olanların farkındadırlar. Yaratıcı yönleri gelişmiştir. Sanat, müzik ve politika alanında çok başarılı olabilirler. İnsanlara karşı hoşgörülü, dürüst ve cömerttir. Ancak diğer yandan endişeli ve huzursuz insanlardır. Çekicilikleriyle insanları kendilerine çekerler. Aynı anda birden fazla kişiye aşık olabilir. Sevgisine karşılık bulamazsa arkasını dönüp gider, yoluna devam eder. Diğer insanlara yardım eden merhametli ve iyiliksever insanlardır.
Sorumsuz, düzensiz ve tembel olabilirler. Zorluklar karşısında mücadele edebildikleri söylenemez. Sevdikleri ile birlikteyken mizahi yönü, eğlenceli tarafı ortaya çıkar. Bir eş ve anne baba olmak ona zor gelir. Özgürlüğünü çok sever. Kavgadan gürültüden hiç hoşlanmaz. Verdiği sözlere sadıktır.
En iyi anlaştığı burçlar Tavşan, Domuz ve Attır. Anlaşamadığı burçlar ise Öküz ve Köpektir. Keçi yılı doğumlular : 1919,1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015, 2027’dir.
MAYMUN BURCU
Maymun insanı kendine güvenir ve tutku dolu bir ruhu vardır. Yaratıcı, sosyal ve uyumlu bir kişiliğe sahiptirler. Hassas bir yapısı olmadığı için diğer insanların davranışları onu incitmez. Arkadaş canlısı bir kişiliği vardır. Çok zekidirler ve strateji konusunda ustadırlar. Kıvrak ve ince bir zekaları vardır. Bu yetenekleri sayesinde dostlarını ve hatta düşmanlarını da kolayca ikna edebilirler. Kafalarına koydukları şeyi yapmak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Başarısız olduklarında ise verdikleri tepkiler hiç olgun değildir.
Esprili, oyunbaz ve meraklı bir kişilikleri vardır. Kötü niyetli olmamasına rağmen yaptığı şakalar bazen diğerlerini üzebilir. Yaratıcı insanlardır ve çok hızı bir şekilde öğrenebilirler. Ancak aynı zamanda kurnaz ve çıkarcıdırlar. Öğrenmeye daima hazırdırlar. Özgürlük onlar için çok önemlidir. Diplomasi konusunda son derece yeteneklidirler. En zor durumlardan bile kurtulmanın bir yolunu bulurlar. Dost canlısı biri gibi görünmesine rağmen fırsatçı ve çok inatçıdır.
Birçok aşk macerası yaşarlar. Aşkta çok kıskançtırlar. Ama sadık oldukları söylenemez. Kelime oyunlarından çok hoşlanırlar. Lüksü ve iyi giyinmeyi severler. Kültürlü ve yetenekli olan bu insanlar bedenen ve ruhen daima genç kalır. Anne baba olduklarında çocuklarına iyi bakarlar ve şefkatlidirler.
En iyi anlaştığı burçlar Fare, Yılan ve Ejderhadır. Anlaşamadığı burçlar ise Kaplan ve Domuzdur. Maymun yılı doğumlular : 1920, 1932, 1944, 1956, 1968,1980,1992, 2004, 2016, 2028’dir.
HOROZ BURCU
İlgi odağı olmaktan zevk alırlar. Sosyal alanda sahip oldukları konuşma becerileri sayesinde ön plana çıkarlar. Çok iyi birer gözlemcidirler. Uzun vadeli projeler onlara göre değildir. Bu insanlar kendilerine çok güvenir. Sosyal alanda aktif ve eğlencelidirler. Çekici ve hoş görünümlüdürler. Dürüst, çalışkan, sadık ve konuşkan insanlardır. Kendileri ve sahip oldukları başarılar hakkında övünmeyi severler. Kendilerini çok fazla beğenirler. Diğerlerinin dikkatini çekmek için uğraşırlar.
Para konusunda pek tutumlu oldukları söylenemez. Bir konuda karara varacakları zaman o konu hakkındaki her şeyi bilmek isterler. Yönetim becerileri gelişmiştir. İnce detaylara dikkat ettikleri için hiçbir şeyi gözden kaçırmazlar. Eleştiri konusunda üstüne yoktur. Ama iş eleştirilmeye gelince bu duruma katlanamaz. Geleneksel ve geri kafalı insanlar olabilirler. Yalakalıktan hoşlanmazlar. Sadık ve iyi bir dosttur. Çok güçlü bir gurura sahiptirler. Düzenli ve zeki insanlardır.
Aşkta sadık değildirler. Ama evliliğe ve çocuklara değer verirler. İyi bir anne baba olurlar. Sorumluluk sahibi insanlardır. Birçok projeye başlar ve çoğunu da tamamlayamaz. Önyargılı, merhametsiz ve sabit fikirli olabilirler. Büyük duygusal iniş çıkışları vardır. Ancak duygularını nasıl saklayacaklarını çok iyi bilirler.
En iyi anlaştığı burçlar Öküz, Ejderha ve Yılandır. Anlaşamadığı burçlar ise Fare, Tavşan ve Köpektir. Horoz yılı doğumlular : 1921, 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005, 2017, 2029’dur.
KÖPEK BURCU
İyiliksever insanlardır ve yardıma ihtiyacı olanların yanında olurlar. Sadık, adil, saygılı ve arkadaş canlısı bir karaktere sahiptirler. Sevmediği insanlara karşı eleştirel bir tavrı vardır. Görev ve sorumluluk bilinci çok güçlüdür. Dürüst, zeki ve çalışkandırlar. Haksızlıklar karşısında öfkesini göstermekten çekinmez. Kuruntu ve endişe onların kendilerini toplumdan izole etmelerine neden olabilir. Güçlü bir gözlem yeteneğine sahiptirler. Evlerinden ve yaşadıkları çevreden pek ayrılmazlar.
İnsanları düşman yada dost olarak görürler. Oburluk ve inatçılık sahip oldukları olumsuz yönleridir. Düşüncelerini iletme konusunda iyi değildirler. İyi iletişim kuramazlar. Ancak diğer yandan çok zekidir ve mizah duygusu gelişmiştir. Yardımsever doğasının takdir edilmemesi onu üzer. Onu ilk kez tanıyanlar soğuk ve mesafeli olduğunu düşünür. Sevgisini nasıl göstereceğini bilemez. Özel hayatına karışılmasından hiç hoşlanmaz. Koruyucu ve sert bir anne baba olurlar.
Eşlerine karşı sadık ve içtendirler. Sevdikleri insanları korurlar. Karşısındaki insana güvenebilmek ister ve ondan hoşgörülü olmasını bekler. Aşkta verici ve şehvetlidir. Ailesine derinden bağlı olan güvenilir ve net insanlardır. Bazen kıskanç ve uzlaşması zor birine dönüşebilir.
En iyi anlaştığı burçlar Kaplan, At ve Tavşandır. Anlaşamadığı burçlar ise Öküz, Ejderha, Horoz ve Keçidir. Köpek yılı doğumlular : 1922, 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006, 2018, 2030’dur.
DOMUZ BURCU
Kararlı, güçlü ve sert bir kişiliğe sahiptirler. Bir konuda karar verdiği zaman onu kararından vazgeçirmek çok zordur. Son derece inatçıdırlar. Kin beslemezler ve intikam peşinde koşmazlar. Ancak öfkeleri korkunç olur. Ayrıca keyiflerine son derece düşkündürler. Finans alanında ve maddi konularda kabiliyetlidirler. Zengin olabilirler. Azimli, dürüst, samimi ve cömert insanlardır. Saf bir yanları olduğu için kolayca kandırılabilirler.
İş ve kariyer hayatında başarılı insanlardır. Başladıkları bir işi sonuna kadar götürürler. Sorumluluk sahibidirler. Büyük bir konsantrasyonları vardır. Bir amaç belirledikleri zaman tüm güçleri ile o amaca yönelirler. Yardımsever insanlardır. Ancak diğerlerinden pek yardım istemezler. Ayrıca hoşgörülü, sadık ve mükemmel birer eş ve arkadaştırlar. Kolayca affederler. Ancak sevgililerini idealleştirdikleri için hayal kırıklığına uğrayabilirler. Doymak bilmeyen bir cinsel hazları da vardır.
Çevrelerinde birçok insan olsa da yalnız kalmak onlar için önemlidir. Doğa ile güçlü bağları vardır. Bir projeye başladığında ağır ilerler fakat dikkatlidir ve yetenekli bir organizatördür. Bu da onu başarıya ulaştırır. Özel hayatı ve kişiliği gizemli olabilir. Bu konuda kapalı bir kutu gibidir.
En iyi anlaştığı burçlar Keçi ve Tavşandır. Anlaşamadığı burçlar ise Yılan, Maymun ve Domuzdur. Domuz yılı doğumlular : 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007, 2019’dur.