URANÜS BOĞA BURCUNDA

 Uranüs bir burçta yaklaşık olarak 7 yıl kalır ve zodyaktaki devinimini 84 yılda tamamlar. Uranüs astrolojide var olan yapıyı yıkarak yeni bir yapı inşa etmeyi simgeler. Ayrıca değişimi, bireyselleşmeyi, bağımsız olmayı, beklenmedik gelişimleri, sürprizleri, ani gelişen olayları, şokları ve normların dışına çıkmayı temsil eder. 

Uranüs icatların, teknolojini, isyanın ve devrimin gezegenidir. Uranüs bununla birlikte düzeni yıkmak isteyenlerin, kural tanımazların, hippilerin, radikal değişimlerin, marjinal kişilerin, isyankarların, azınlıkların sembolüdür. 


Diğer yandan Boğa burcu ise geleceğini güvence altına almak, biriktirmek, sahip olmak ister. Boğa burcu inatçı bir doğaya sahiptir ve sabit bir burçtur. Bundan dolayı Uranüs ile zıtlaşır ve değişime direnir. Buradaki değişim daha yavaş ve sağlam bir şekilde gerçekleşir. 

Astrolojide Boğa burcu sevgiyi, aşkı, parayı, konforu, sanatı, doğa anayı, verimliliği sembolize eder. Ayrıca bankalar, tarım, toprak, ticaret, borsa, finans, sigorta ve müzisyenler Boğa burcunun temsil ettiği diğer konulardır.


Uranüs'ün Boğada olduğu dönemlerde yaşanan tarihsel olaylara bakacak olursak bunlardan ilki: 1600-1607 yıllarında ilk sömürgelerin kurulmuş olmasıdır. 1767-1775 yılları arasında ise Amerika İngiltere için önemli bir koloniydi. 1857 yılında ise ilk dünya ekonomik krizi baş gösterdi, işsizlik arttı, bankalar ve bazı şirketler iflas etti. 

Uranüs'ün Boğada olduğu en son dönemde Büyük Buhran ve 2. Dünya Savaşı yaşandı. 1934 yılında ise Amerika'da yaşanan kuraklık yüzünden çiftçilik ve tarım koşulları kötüleşti. Uranüs'ün Boğada olduğu 1935-1942 yıllarında ise Atatürk'ün fotoğraflarının olduğu kağıt paralar basıldı ve köy enstitüleri kanunu kabul edildi.

Bu dönemde İspanya'da iç savaş patlak verdi. Ghandi açlık grevine başladı ve Erzincan'da 8 şiddetinde deprem yaşandı. Naziler Yahudilere yönelik sert ve ayrımcı yasaları yürürlüğe koydu. 


Uranüs'ün Boğa burcunda olduğu 1935-1942 yıllarında Wall Street borsası çöktü ve savaş zamanı verilen kuponlar paradan daha değerli hale geldi. Bu dönemde Franklin Roosevelt tarafından ekonomik krize yönelik olarak modern merkez bankası kuruldu. Sosyal Güvenlik Yasası'yla emekli aylığı ve işsizlik sigortası verildi. Ekonomide yeniliği destekleyen liberaller ve onlara karşı çıkan muhafazakar kesim bu dönemde ortaya çıktı. Finansal ve bankacılık alanlarını düzenleyen yasalar ve buna bağlı düzenleyici kurum ve kuruluşlar oluşturuldu.


Uranüs'ün yeniliklere kapalı olan Boğada olduğu dönemde finans, bankacılık alanında radikal gelişmelere ve köklü ekonomik değişimlere şahitlik edebiliriz. Diğer yandan gıda şirketleri ile ilgi önemli gelişmeler, hisse senetlerinde ani kapanışlar, siber saldırılar yaşanabilir ve bankalar iflas edebilir. Uranüs Boğada iken parasal gelirlerimize eskisi kadar tutunmayabiliriz. Yeniliklere ve farklı durumlara açık olabilir ve esnek davranabiliriz. 

Doğa ile daha fazla iç içe olabiliriz yada teknoloji hayatımıza daha fazla girebilir. Çiftçilik ve tarım konuları hayatımızda  daha fazla yer kaplar. Toprak ve toprak ürünlerine daha fazla önem verebiliriz ve teknolojiyi tarımda etkili bir şekilde kullanabiliriz. 


Bu dönemde para konusundaki gelişmelere ayak uydurmamız gerekebilir. Kredi kartı ve nakit paranın kripto paralar alabilir ve kripto paralar konusunda yasalar oluşturulabilir. 

Ayrıca yüz okuma ve kimlik doğrulama teknolojileri, akıllı evler, bankacılık alanında parmak izi uygulamaları, vücudu okuyan makineler gündeme gelebilir. Sigortacılık ve bankacılık alanında reformlar gerçekleştirilebilir, doğal ürünler hayatımıza daha fazla girebilir, deprem uyarı sistemleri geliştirilebilir. 


Mesela ev yapımı sabunlar, kokular, yağlar, parfümler kullanılabilir ve evde üretilebilir. Şehirden kırsala  göç artabilir ve ekolojik ürünler, tarım önem kazanabilir. Doğa ile fazla iç içe olunabilir ve modern tarım için yatırımlar yapılabilir. Yeme içme düzeni değişebilir, vejetaryen,vegan beslenme alışkanlıkları benimsenebilir, doğal ürünlere ilgi artabilir ya da kendi yoğurdumuzu, ekmeğimizi, reçelimizi, kıyafetlerimizi vb. kendimiz yapabiliriz. 

İmkanımız varsa kendi bostanımızı kurup meyve sebze hasat edebiliriz. Topraksız tarıma geçilebilir, GDO'lu ürünleri hayatımızdan çıkarabiliriz. Besin kaynakları ile ilgili büyük sorunlar ve kıtlık ortaya çıkabilir. 


Güzel sanatlar, tasarım, terzilik, mimari, moda, antikacılık, arkeoloji alanlarında yeni ve sıra dışı gelişmeler yaşanabilir, eserler verilebilir. Arkeolojik alanda önemli keşiflerde bulunabilir ya da tarihi eser kaçakçılığı ifşa olabilir. Mortgage ve kredi kartı ödemelerinde, alışveriş, ev ve binaların yüksek fiyatlarında iniş çıkışlar yaşanabilir. 


Akıllı zekanın ortaya koyduğu sanatta olduğu gibi yeni materyallerle sanat akımları oluşturulabilir. Ya da doğal seslerle ve enstrümanlarla yeni müzik akımları keşfedilebilir. Geri dönüşümlü kıyafetler, doğal kumaşlar, yeni desenler ve kumaş türleri hayatımızda yer alabilir. Tarım ve hayvancılıkta yeni gelişmeler yaşanabilir, teknolojik uygulamalar yapılabilir. İşitme cihazları ve duyma konusunda önemli buluşlar yapılabilir. 


Boyun bölgesinde, lenf bezlerinde, ses tellerinde, bademciklerde, salgı bezlerinde vb. önemli teknolojik buluşlar gerçekleşebilir. Kağıt paralar, değerli madene dayana dünya ekonomisi, fosil yakıtlar yerini blockchain teknolojisine, kripto paralara ve veri madenciliğine bırakabilir. 

Diğer yandan bu dönemde depremler yaşanabilir, volkanik hareketler görülebilir, tsunami, hortumlar, dev dalgalar baş gösterebilir. Son olarak global ekonomik devrimine öncülük eden bu dönemde değişime ayak uydurmalı ve konfor alanlarımızdan çıkmalıyız. Aksi halde bu dönemin getirdiği fırsatları gerektiği gibi değerlendiremeyiz.