BURCUNA GÖRE HANGİ YUNAN TANRISISIN?

         

ARES – KOÇ BURCU

Koç burcu savaşçı, güçlü, ateşli ve meydan okuyan yapısıyla dikkat çeker. Ayrıca enerjik, atılgan, kavgacı özellikleri ile de ön plana çıkar. Koç burcu birer fatih, birer amazondur. Her zaman mücadele etmek, kazanmak ve ön planda olmak ister. Fakat kavgacı ve bencil yanları olumsuz yanlarıdır ne yazık ki. Ayrıca sabırsız doğaları başladıkları bir işte başarısız olmalarına neden olur. Ares de birçok savaşı sabırsız doğası yüzünden kaybetti. Bütün bunlardan dolayı Koç burcu Yunan savaş tanrısı Ares ile benzer özellikler taşır.

AFRODİT – BOĞA BURCU

Boğa burcu sadece maddi güvenlik arayışında olan bir burç değildir. Aynı zamanda güzelliğine, rahatına ve hazza düşkün bir burçtur. Bu burç sadece damak zevki için para harcamaz. Aynı zamanda güzelliği için de para harcamayı sever. Sanata ve sanat eserlerine ilgi duyan boğa burcu bu alanda da parasını kullanmayı sever. Güzelliğe sahip olmak onun için önemlidir. Bu yüzden o aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’tir.

HERMES – İKİZLER BURCU

İkizler burcu çok yönlü, konuşkan, zeki, sosyal ve çeviktir. Aynı zamanda ellerini iyi kullanan, esprili, hilekar, yalancı ve yüzeyseldir. Bu burç bir çok alanda bilgi sahibidir ve bir çok yeteneğe sahip olabilir. Özellikle el marifeti gerektiren konular da . Hermes ise bu özellikler nedeniyle İkizler burcuna çok fazla benzemektedir. Ayrıca Hermes mitolojide müzik aleti çalma konusunda yetenekli, kurnaz ve çevik bir tanrıdır. Zeus’un habercisidir ve yolcuların, hırsızların tanrısı olarak kabul edilmektedir. Kanatlı ayakkabıları ile çok hızlı yer değiştirebilmesi İkizler burcunun değişken tabiatı ile benzerliği de bize gösterir.

HERA – YENGEÇ BURCU

Yengeç burcu duygusal, anaç, sadık ve evine ailesine düşkün bir burçtur. Mitolojide Hera Zeus’un kız kardeşi ve eşidir. Zeus’un onca ihanetine rağmen evliliğini ve ailesini korumayı sürdürdü. Bunun yerine Zeus’un kaçamak yaptığı perileri, insanları, tanrıları cezalandırdı ve onlara kan kusturdu. Bir çok kez ihanete uğramasına rağmen Zeus’a hiç ihanet etmedi. Yengeç de evine, ailesine karşı bir tehdit sezdiğinde tehlikeli bir burç olabilir. Ayrıca eşine ve ailesine sadık bir burçtur.

APOLLO – ASLAN BURCU

Mitolojide Apollon güneş tanrısıydı ve güzelliğe, sanata ve müziğe düşkün bir tanrıydı. Kendisi oldukça ihtişamlı, güzel ve çok yönlü bir tanrıydı. Aslan burcu da Güneş tarafından yönetilen, ihtişamlı ve iddialı, yetenekli özelliklere sahiptir. Ayrıca sanat konusunda yetenekli ve yaratıcı tabiatları vardır. Bu özellikler nedeniyle Apollon ile benzer özellikler taşır.

DEMETER – BAŞAK BURCU

Demeter insanlara toprağı nasıl ekip biçeceklerini öğreten tanrıçaydı. Kendisi toprağın, verimliliğin, bereketin ve ev hayvanlarının tanrıçasıydı. Başak burcu insanları da Demeter gibi ele aldıkları bir işi mükemmelleştirmenin yollarını ararlar. Ayrıca adildirler ve insanlara eşit davranırlar. Başak burcu mitolojide 6. evi yönetir ve altıncı ev evcil hayvanları da içine alır. Astrolojide ayrıca Başak burcu tarımın ilk başladığı Mezopotamya bölgesini de temsil eder. Bu özellikler nedeniyle Demeter ile ortak özellikler taşır.

EROS – TERAZİ BURCU

Eros mitolojide aşk tanrısıdır ve attığı oklar ile insanları birbirine aşık eder. Ayrıca Eros annesi Afrodit gibi çok güzel bir tanrıdır. Terazi burcuna geldiğimizde ise bu burç için aşkın, partnerin ve insan ilişkilerinin çok önemli olduğunu görürüz. 7. ev ilişki, ortaklık ve evlilik evidir ve Terazi burcu tarafından yönetilir. Ayrıca Terazi burcu dış görünüşü itibari ile Eros gibi çekici ve güzel bir burçtur. Bu yüzden Eros ve Terazi burcu birbirine benzer.

HADES – AKREP BURCU

Mitolojide Hades yeraltının ve ölüler dünyasının tanrısıdır. İnsanlar Hades’i sinirlendirmekten korkarlardı. Hades sevmediği insanlar kendi dünyasına geldiği zaman onlara inanılmaz işkenceler yapardı. Ayrıca karısı ve kraliçesi olan Persephone’yi zorla kaçırdı ve daha sonra onunla evlendi. Akrep burcunun da korkutucu ve sadistçe bir yanı olduğu bilinir. Ayrıca aşk ilişkilerinde de kıskanç ve sahiplenicidir. Bütün bunlar nedeniyle Hades ve Akrep burcu benzer özellikler taşır.

ZEUS – YAY BURCU

Zeus Olympos’un, tanrıların ve insanların kralıydı ve Hera ile evliydi. Kendisinin birçok varlıktan ve insandan çocukları oldu. Diğer yandan bu kadınları ve çocukları karısının gazabından korumak için mücadele verdi. Evliliğine sadık olmasa da, birçok ilişki yaşasa da sorumluluklarından kaçmadı. Jüpiter güneş sistemindeki en büyük gezegendir ve Yay burcunu yönetir. Ayrıca Yay burcu da birçok ilişki yaşayan, bağlanmaktan hoşlanmayan bir burçtur. Yine Zeus gibi Yay burcu da sevdiklerini ortada bırakmaz. Bu yüzden Yay burcu Zeus’a benzer.

SATÜRN – OĞLAK

Satürn zaman tanrısıydı ve babası Uranüs’ü devirerek kendi krallığını kurdu. Kendi otoritesini korumak için de çocuklarını doğar doğmaz yedi. Oğlak burcu için de güç elde etmek ve statü sahibi olmak çok önemlidir. Bu burç zamanla olgunlaşır ve güçlenir. Diğer yandan kendi gücünü korumak için zalimce davranabilir. Ayrıca yönettiği 10. ev babayı da temsil etmektedir. Bu özellikleri ile Oğlak burcu Satürn’e benzer.

PROMETHEUS – KOVA

Prometheus zekası ve kurnazlığı ile bilinen bir titan tanrıydı. Ancak Zeus’a karşı gelerek ateşi insanlık ile paylaştı. Bu yüzden de Zeus tarafından ağır bir şekilde cezalandırıldı. Kova burcu da zeki ve kendini insanlığa adamış bir burçtur. İnsanlara yardımcı olmak ister. Ayrıca doğru bildiğini yapmak uğruna otoriteye meydan okumayı ve isyan etmeyi bile göze alır. Bu yüzden Prometheus Kova özellikleri ile özdeşleşir.

POSSEİDON – BALIK BURCU

Posseidon denizlerin, suların, bereketin ve sellerin tanrısıdır. Posseidon’un tabiatı çekimser ve dengesizdir. Ayrıca sarayı denizin derinlerinde bulunur. Tahmin edilemez bir doğası vardır. Balık burçları ise sudan aldıkları etki ile hassas, sezgileri güçlüdür. Bu yüzden onlar da bazen dengelerini sağlayıp kendilerini dinlemek için insanlardan uzaklaşmak isterler.