KLEOPATRA HAKKINDA 27 İLGİNÇ BİLGİ

Zekasıyla, cazibesiyle, aşklarıyla ve entrikalarıyla tarihe adını yazdırmış biridir Kleopatra. Hiç şüphesiz böylesine güçlü ve ilginç bir kişiliğe sahip olan bir kadın hakkında sizi şaşırtacak ve ilginizi çekecek birçok bilgi var. Ben de yazımda Kleopatra hakkındaki ilginç bilgileri sizin için yazacağım.

1- Kleopatra 7. Philopator MÖ 69 yılında Mısır’ın İskenderiye şehrinde doğdu. Ancak Kleopatra Mısır’da dünyaya gelmesine rağmen Mısır kökenli biri değildi. Ptolemaios hanedanının son hükümdarıydı. Onun kökeni Makedon Yunan kraliyet ailesi olan Ptolemaik hanedanına dayanıyordu.

2- Kleopatra iki erkek kardeşiyle evlendi. İlk evliliğini 10 yaşındaki kardeşi yardımcı hükümdar 13. Ptolemy ile yaptı. İkinci evliliğini ise kardeşi 14. Ptolemy ile gerçekleştirdi. Kleopatra bunu soyunun saflığını korumak için yaptı. Diğer yandan evlilikleri devam ederken Sezar ile aşk yaşamaya ve onun metresi olmaya devam etti. MÖ 32 yılında ise Mark Antony ile evlendi.

3- Kleopatra Mısır kraliçesi olarak kalmak ve egemenliğini sağlamak için erkek kardeşlerini öldürttü. Bu sayede tahttaki gücünü ve egemenliğini garanti altına almış oldu.

4- Kleopatra’nın üvey kız kardeşi ve Ptolemaios hanedanlığının son üyelerinden biri olan 4. Arsinoe Kleopatra’nın isteği üzerine Mark Antony tarafından idam edildi.

5- 18 yaşındayken Mısır tahtını devralan Kleopatra tarihi kayıtlara göre 39 yaşında öldü.

6- Kraliçe Kleopatra’nın sofrasında doldurulmuş güvercinler, bakla çorbası ve mevsim sebzeleri servis ediliyordu. Ayrıca Yunan şarabını, fındığı, balı, koyun etini ve inciri yemeyi seviyordu.

7- Ceasar’ın Kleopatra’nın erkek kardeşi 8. Ptolemy ile arasında bir kan davası vardı. Kleopatra erkek kardeşinin İskenderiye’ye gelen Ceasar ile görüşmesini engelleyeceğini biliyordu. Bu yüzden kendini bir halıya sardırdı ve Ceasar’ın kaldığı yere girmeyi başardı. Kleopatra’dan etkilenen Ceasar onunla hem sevgili hem de müttefik oldu.

8- Kleopatra sanat konusunda da oldukça yetenekliydi. Antik papirüslerde anlatıldığına göre o hem arp hem de flüt çalma konusunda ustaydı. Önemli konuklarını ağırlamak amacıyla arp ve flüt çalardı. Hatta Julius Caesar’ı baştan çıkarabilmek için arp çalmayı öğrendiği söylenir.

9- Ceasar Kleopatra ile ilişkisini ve onun kendisinin metresi olduğunu gizlemedi. Hatta Venüs Genetrix tapınağına Kleopatra’nın yaldızlı bir heykelini bile diktirdi. Bir süre Roma’da Ceasar ile birlikte yaşayan Kleopatra, Ceasar’ın Roma senatosunda bıçaklanarak öldürülmesinin ardından Roma’dan kaçmak zorunda kaldı. Ayrıca Romalı kadınlar arasında bir moda ikonu haline geldi ve birçok Romalı kadın onun görünümünü benimsedi.

10- Kleopatra’nın mezarı bugüne kadar bulunamadı ve 2000 yılı aşkın süredir kayıp durumda. Bazı teorilere göre kraliçenin mezarı Mısır’ın İskenderiye şehrindeki Ptolemaios kalıntılarındadır.

11- Kleopatra ile Antonius arasındaki ittifakın ve ilişkinin önemli nedenleri vardı. Kleopatra’nın Antonius’un egemenliğini korumasına ve böylelikle Mısır’ın bağımsızlığının korunmasına ihtiyacı vardı. Antonius ise Mısır’ın kaynaklarına ve zenginliklerine sahip olmayı hedefliyordu.

12- Antonius ile Kleopatra ‘Eşsiz Ciğerler’ adıyla bilinen kendi içki toplumlarını kurdular. Bu gruba üye olanlar alemler düzenler ve gece ziyafetlerine katılırdı.

13- Kleopatra ve Antonius İskenderiye sokaklarında kılık değiştirerek dolaşmaktan ve İskenderiye halkına şaka yapmaktan zevk alırdı.

14- Antik Yunan dilinde Kleopatra ‘babasının yüceliği’ anlamına gelen kleos (zafer) ve pater (baba) kelimelerinden türetilmiştir.

15- Kleopatra ile olan ilişkisi ciddiye binen ve ona aşık olan Antonius karısından boşandı. Antonius Octavianus’un kız kardeşi ile evliydi. Haliyle bu durum Octavianus’u çok sinirlendirdi.

16- Kleopatra kraliyet ailesi içerisinde Mısır dilini öğrenen tek kişiydi. Halkıyla Yunanca iletişim kurmak yerine Mısır dilinde iletişim kurmayı tercih etti. Bu da Kleopatra’yı halkın gözünde yüceltti ve ona saygı duymalarını sağladı.

17- Kleopatra kendisini Mısır tanrıçası İsis ile özdeşleştirdi. O genç yaşlardan itibaren kendini İsis’in soyundan gelen biri olarak gördü. Kendini halka tanrısal bir varlık olarak göstermek için özenle ve zarif bir şekilde giyinmeye önem verdi. Ayrıca o Mısır kültürüne ve dinine büyük bir ilgi duydu.

18- Kleopatra tırnaklarını kırmızımsı kahverengi kınayla boyadı. Bu sayede hem bir kraliyet üyesi olarak gücünü sergiledi hem de ellerini ön plana çıkararak daha güzel ve zarif bir görünüme sahip oldu.

19- Kleopatra’nın Ceasar’dan Caesarion adında bir oğlu vardı. Antonius’tan ise Aleksandros Helios ve Kleopatra Selene adında ikizleri ve Ptolemy Philadelphus adında bir oğlu doğdu.

20- Kleopatra siyasi alanda yetenekliydi, zeki bir bilim kadınıydı ve felsefi fikirleri tartışabilecek kapasiteye sahipti.

21- Kleopatra parfümün, kokunun diğer insanlar üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğuna inanıyordu. Parfüme fazlasıyla düşkündü. Ayrıca yetenekli bir kimyagerdi. Hatta parfüme verdiği önem nedeniyle Ölüdeniz ‘de kozmetik ve parfüm fabrikası kurulmasını sağladı.

22- Bir düzineye yakın dil bilen Kleopatra hitabet, matematik, felsefe ve astronomi alanında eğitim aldı.

23- Yaygın düşüncenin aksine Kleopatra güzel ya da fiziksel olarak çarpıcı bir görünüme sahip değildi. Portresinin yer aldığı sikkeler onu erkeksi özelliklere sahip bir şekilde ve çengelli bir burunla tasvir ediyor.

24- Kleopatra tahtla birlikte babasının borçlarını da miras aldı. Borçların tamamını ödediği gibi Mısır ekonomisini de iyileştirdi. Böylece hem kendini bir hükümdar olarak kanıtladı hem de babasından çok daha iyi bir yönetici olarak görüldü.

25- Kleopatra ‘Kozmetik’ adını verdiği tıbbi bir makaleyi kaleme aldı. Bu makalede yaygın sağlık sorunlarına yönelik çareleri ve ilaçları, eski Mısır yöntemlerini, güçlü ve sağlıklı kalma yollarını ele aldı.

26- Kleopatra’nın uyguladığı göz makyajı dört kurşun bazlı madde içeriyordu. Göz makyajının yapılma nedeni ise körlüğe neden olabilecek göz enfeksiyonlarından gözleri korumaktı.

27- Kleopatra’nın nasıl öldüğüne dair net bir bilgi bulunmasa da bunun hakkında birkaç teori var. MÖ 30 yılında Antonius ve Kleopatra Octavianus’un kuvvetlerinden kaçarken İskenderiye’de intihar ettiler. Bir köle olarak ölmektense bir kraliçe olarak ölmeyi tercih eden Kleopatra efsaneye göre bir Mısır kobrasına ya da engerek yılanına kendini ısırtarak can verdi. Diğer teoriler ise onun zehre batırılmış bir saç tarağını kullanarak ya da ölümcül bir merhem sürerek hayatını aldığını anlatıyor. Birçok bilim adamının görüşüne göre Kleopatra intihar etmek için güçlü bir toksine batırılmış olan bir iğneyi kullandı.