YUNAN TEMALI 36 ASTEROİT : BÖLÜM 1

Astrolojide asteroitlerin özel bir yeri vardır. Gezegenler kadar önemli olmasalar da yine de dikkate değer bir etkileri bulunur. Ben de bu yazımda Yunan temalı asteroitleri sizin için yazdım.

1- ZEUS (5731) : Astrolojide bu asteroit liderlik ve organizasyon becerileriyle ve yaratıcılıkla bağlantılıdır. Ayrıca ateşle, patlamalarla, saldırganlıkla ve aşırıya kaçan militanlıkla da ilgilidir.

2- HERA (103) : Astrolojide Hera doğumla ve evlilikle ilgilidir. Bununla birlikte ilişkilerdeki eşitlik ve adalet durumlarını, kıskançlığı, kin beslemeyi, ihanet eden bir eşi ve ilişkide terk edilmekten korkmayı temsil eder.

3- PERSEPHONE (399) : Astrolojide Persephone ayrılığı, ayrılık kaygısını, ayrılmak zorunda kalmayı ve olgunlaşmayı ifade eder. Ayrıca bu asteroit kaçırılma ve tecavüz ile de bağlantılıdır. Doğum haritasında zorla bir ilişki içinde olmayı, aşk söz konusu olduğunda var olan anlaşmazlıkları da gösterebilir.
4- HESTİA (46) : Astrolojide Hestia evimizi ve konfor alanımızı temsil eder. Ayrıca sevdiğimiz, keyif aldığımız şeyi, bizim için önemli olan şeyleri ve yeteneklerimizin hangi alanlarda olduğunu da gösterir.
5- DEMETER (1108) : Astrolojide Demeter beslenmeyi ve diyeti ifade ettiği gibi tahıl ürünlerini de temsil eder. Ayrıca bu asteroit annelikle, doğurganlıkla ve ebeveyn ile çocuk arasındaki bağla ilgilidir. Çocuğun ebeveynleri tarafından yeterli beslenip beslenmediğini gösterdiği gibi aynı zamanda kişinin kendisini ve çevresindekileri nasıl beslediğini, neye ihtiyaç duyduğunu da anlatır.
6- PALLAS (2) : Astrolojide Pallas öngörüde bulunmayı ve bu sayede strateji oluşturmayı anlatır. Ayrıca bilgeliği ve danışmanlığı da temsil eder. Doğum haritasında Pallas aynı zamanda zanaatkarlık ve el sanatları alanında yetenekli olmayı ve el becerisine sahip olmayı da gösterebilir.
7- ATHENE (881) : Astrolojide Athene zekayla, bilgelikle, ilhamla, stratejiyle, kozmik bilgiyle, aydınlanmayla, zanaat ve sanatla bağlantılıdır.
8- EROS (433) : Astrolojide Eros erotik tutkuyu, yaratıcılığı ve arzuyu anlatır. Kişinin arzuladığı, çekim hissettiği şeyleri gösterir. Onu tahrik eden şeyin ne olduğunu ve bunun gerçekleşmesini ifade eder. Bu asteroit aynı zamanda cinsel nesneleştirmeyle de ilgilidir. Eşcinsellerin doğum haritalarında genellikle etkin bir konuma sahiptir.
9- PSYCHE (16) : Astrolojide Psyche kıskançlık ve tutku gibi içsel benliğimizle ilgili olan her şeyi anlatır. Ayrıca bu asteroit bir ilişkiden ve partnerlerimizden ne beklediğimizi gösterir.
10- APHRODİTE (1388) : Astrolojide Aphrodite sevdiğiniz şeyleri, şehveti, başkalarını nasıl çektiğinizi, güzelliği ve hazzı temsil eder. Ayrıca bu asteroit kısa süreli olan ilişkileri, yasak ilişkileri, flörtleri ve kalıcı olmayan tutkuyu anlatır. Doğum haritasında aynı zamanda kararsızlığı ve kibri de gösterebilir. Nasıl giyinmeyi sevdiğimizi de ifade eder. Seksi çekiciliğin ve vahşi, feminen yanında göstergesidir.
11- APOLLO (1862) : Astrolojide Apollo zekayı, gururu, egoyu, kibri ve liderliği temsil eder. Aynı zamanda şifa konusunda ve bilim alanında yetenekli olmayı da anlatır. Bu asteroit kişiye psişik yetenekler ya da en azından güçlü sezgiler verebilir. Kişinin geleceğe dair vizyonları olabilir. Apollo kavuşum yaptığı gezegene ışık saçar. Yükselenle kavuştuğu zaman ise kişiye büyüleyici bir güzellik ve fiziksel çekicilik verebilir.
12- ORPHEUS (3361) : Astrolojide Orpheus asla ulaşılamayacak olana özlemi, takıntıları, kaçırılan bir fırsatın acısını ve kederi anlatır. Ayrıca müzik konusunda yetenekli olmayı ya da kehanet becerisini ifade eder. Bu asteroit diğerlerini ikna etme konusundaki başarı ile de ilgilidir. Aynı zamanda ölülerle temas halinde olmayı da temsil eden bir asteroittir.
13- SAPPHO (80) : Asteroit Sappho yazarlık yeteneğini, kelimeler söz konusu olduğunda sanatsal bir yeteneğe sahip olmayı anlatır. Şiir konusunda harikalar yaratmak, kişinin gerçek cinsel eğilimlerini sergilemesi, kişinin kadınsı özelliklerine erişebilmesi bu asteroit ile ilgilidir. Ayrıca şehvetli doğamızı nasıl özgürce sergilediğimizi ve bunu kelimelerle nasıl aktardığımızı da temsil eder. Doğum haritasında olumsuz açılara sahipse kişi cinsel olarak kendini ifade edemez. Böyle bir durumda soğukluk, bağ kuramama, suçluluk, utanç ve iletişimde yakınlaşma korkusu görülebilir.
14- PENELOPE (201) : Astrolojide Penelope bağlılığı ve sadık olmayı ifade eder. Bir konuda sonuç almak için zamanını bekleme yeteneğini anlattığı gibi geciktirme taktiklerini ve zekayı da temsil eder.
15- ANTEROS (1943) : Astrolojide Anteros karşılıksız aşkı, reddedilmeyi ve sevilmemeyi gösterir. Ayrıca aşkta kısıtlanmayı ve duygularını ifade etmekte zorlanmayı da gösterebilir. Özellikle bu asteroit sinastri haritalarında ayrı bir öneme sahiptir.
16- ADONİS (2101) : Astrolojide Adonis size çekici gelen erkek tipini, sizi neyin tahrik ettiğini, sizin için ideal olan erkeği temsil eder. Bu asteroit doğum haritasında güçlü bir şekilde yerleştiği zaman kendinizi daima belli tipteki erkeklere çekilirken bulursunuz.
17- HECUBA (108) : Astrolojide Hecuba kadınların savaş vb. nedenlerle yaşayabileceği sefaleti ve talihsizliği temsil eder.
18- PAN (4450) : Astrolojide Pan bizim evcilleşmemiş, vahşi yanımızı temsil eder. Kendimiz olmamız gerektiğini, zincirleri kırmamız gerektiğini, toplumsal normlardan uzaklaşmamızı anlatır. Dürtülerimize boyun eğip evcilleşmemiş yanımızı kabullenmemiz gerektiğini ifade eder.
19- GALATEA (74) : Astrolojide Galatea bizim için mükemmel olan şeyin ne olduğunu ve idealleştirdiğimiz şeyleri temsil eder. Bu asteroit özellikle sinastri haritalarında önemli bir yere sahiptir.
20- THİSBE (88) : Astrolojide Thisbe yoğun bir çekimi, hayatınızı değiştirebilecek olan bir sonu veya sonu ölümle biten aşkı temsil eder. Sinastri haritalarında önemli bir yere sahiptir.
21- PYRAMUS (14871) : Astrolojide Pyramus da tıpkı Thisbe gibi sonu kötü biten ölümcül aşkı, birine yoğun bir şekilde çekilmeyi ve hayatınızı değiştirecek ya da sonlandıracak olan bir şeyi ifade eder. Sinastri haritalarında önemli bir yeri vardır.
22- NYMPHE (875) : Astrolojide Nymphe doğayla ve doğal enerjilerle etkileşim içinde olmayı ve kişinin cinsel enerjisini özgür bir şekilde ifade etmesini temsil eder. Ayrıca doğum haritasında seks bağımlılığını da gösterebilir. Eğer Nymphe doğum haritasında tepe noktası ile kavuşuyorsa kişi seks işçisi olabilir ve seksten para kazanabilir.
23- VENUSİA (499) : Astrolojide Venusia bizim için ideal olan kadını temsil eder. İlişki içerisinde ne tür kadınlardan hoşlandığımızı anlatır.
24- ECHO (60) : Astrolojide Echo kendi sesimize sahip olmadığımızı ve kendi fikirlerimizi oluşturamadığımızı gösterir. Sinastri haritalarındaki konumu da önemlidir.
25- GANYMEDE (1036) : Astrolojide Ganymede her iki cinsiyet için de çekici olmayı, eşcinsel katılımı ve partnerler arasındaki ekonomik durum, sosyal konum ve yaş vb. nedenlerden kaynaklanan eşit olmayan bir ilişkiyi anlatır. Ayrıca ölümlü olanın ilahi olana kendini teslim ederek ilahi hale gelmesini de gösterebilir. Diğer yandan bu asteroit reşit olmayan biriyle yaşanan uygunsuz ilişkiyi de temsil edebilir.
26- DİONYSUS (3671) : Astrolojide Dionysos değişken ruh hallerini, bağımlılık yapan ve sarhoş eden madde kullanımını, eşcinsel ilişkileri ve kehaneti, ilhamı temsil eder. Bu asteroit aynı zamanda cinsiyet geçişini, cinsiyette bükülmeyi de anlatır. Tiyatro da Dionysos ile ilgilidir. Ayrıca maddenin kötüye kullanımını ve bağımlılığı ifade eder. Dionysos’un belirgin bir şekilde yerleştiği yer diğerlerinin ne söylediğini umursamadığınız ve özgürce davrandığınız yerdir.
27- PROMETHEUS (1809) : Astrolojide Prometheus adaletsizliğe karşı çıkmayı, güçlü iradeyi, dürtüsel eylemi, doğrunun ve yanlışın farkında olmayı ve risk alma yeteneğini temsil eder. Ayrıca kendi yolumuzu çizdiğimiz yeri, zalimlik karşısında merhamet sahibi olmayı ve toplumsal kurallara, otoriteye meydan okumayı da anlatır. Eğer doğum haritasında sert açılar varsa kişi olaylar karşısında sessiz kalabilir, suçluluk hisseder ve harekete geçemez.
28- TYCHE (258) : Astrolojide Tyche iyi şansı temsil eder. Doğum haritasında iyi açılara sahip olursa kişiye başarı, şans ve servet verebilir.
29- NEMESİS (128) : Astrolojide Nemesis düşmanlarınızla nerede karşılaştığınızı ve nerede herkesi düşman olarak gördüğünüzü temsil eder. Ayrıca bizi, irademizi ve hedeflerimizi engelleyen ve yaptıklarımız yüzünden bizi cezalandıran birini ya da bir şeyi gösterebilir. Kişi yaşadıkları için birini suçlayabilir, günah keçisi ilan edebilir ya da bir konuda kusur bulabilir.
30- ASTRAEA (5) : Astrolojide Astraea iyi bir yargıya sahip olmayı, ahlaki değerleri ve akıl yürütmeyi anlatır. Ayrıca bırakmakta ve ilerlemekte zorlandığımız konuları ve alanları da gösterir.
31- CHAOS (19521) : Astrolojide Chaos anarşizmi, karmaşayı ve düzensizliği anlatır. Doğum haritasında Chaos güçlü bir şekilde yerleştirildiğinde kişinin hayatında karmaşa hakim olabilir ya da diğer insanların hayatına kargaşa, kaos getirir. Diğer yandan bu asteroit aktivizm ile de ilgili olabilir.
32- MOİRA (638) : Astrolojide Moira kaderi ve karmayı temsil eder. Uyumlu açılarda iyi bir karmayı gösterirken kötü açılarda olumsuz bir karmayı ifade eder. Doğum haritasında belirgin bir konuma sahip olduğu zaman kader ve karma temaları ön plana çıkar.
33- ATROPOS (273) : Astrolojide Atropos bitişleri, sonları, tamamlanmayı ve ölümü temsil eder. Doğum haritasında Atropos güçlü bir yerleşime sahip olduğu zaman kişi yas danışmanı olabilir ya da bir bakımevinde çalışabilir. Bu asteroitin bulunduğu ev nerede sonları, bitişleri yaşayacağımızı veya belki de ölümümüzü anlatabilir.
34- KLOTHO (97) : Astrolojide Klotho başlangıçları ve olayların hangi koşullarda başladığını, ön koşulları ve bir şeylerin kökenini temsil eder.
35- LACHESİS (120) : Astrolojide Lachesis bir kişinin yaşam süresini ya da bir çalışmanın, projenin ve çabanın ne kadar süreceğini temsil eder. Ayrıca birinin yaşam süresini ya da bir şeyi neyin kesintiye uğrattığını da gösterir.
36- MNEMOSYNE (57) : Astrolojide Mnemosyne önceki yaşamlardan görüntülerin hatırlanmasını sağlar. Ayrıca bastırılmış duyguları ve anıları açığa çıkarır. Yaşanan dejavu deneyimleri veya bir şeyi önceden bildiğini hissetme de bu asteroit ile ilgilidir.
NOT : Özellikle bağlaçlara ve karşıtlıklara dikkat edin. En fazla 3 derecelik açı küresi alın.