ASLANLAR HAKKINDA 44 İLGİNÇ ÖZELLİK

Keskin bakışlara ve asil bir duruşa sahip olanlar cesaretin timsalidir. Ayrıca onlar ormanların kralı olarak da bilinirler. Bu muhteşem canlılar hakkında bilinmesi gereken birçok ilginç ve önemli bilgi var. Ben de yazımda sizinle bunları paylaşacağım.

1- Yetişkin erkek bir aslan kükrediği zaman sesi 8 kilometre uzaklıktan duyulabilir.

2- Aslanlar avlarını çiğneyerek tüketmez. Avlarını parçaladıktan sonra direk yutarlar.

3- Aslanlar avladıkları hayvanların vücudundan ihtiyaç duydukları sıvının bir bölümünü alırlar. Bu yüzden 4-5 gün boyunca susuz kalabilirler.

4- Yeni doğmuş bir aslan yavrusu yaklaşık olarak 1,5 kilogram ağırlığa sahiptir. Ayrıca yavrular doğduktan bir hafta sonrasına kadar gözlerini açamazlar.

5- Erkek bir aslan günde 50 kez çiftleşir. Bir aslan 45 dakikada bir çiftleşir. Ayrıca çiftleşme süreleri de çok kısa sürer.

6- Dişi aslanlar bir günde ortalama olarak 5 kilogram et tüketirken erkek aslanların ise 7 kilogram ete ihtiyacı vardır.

7- Dişi bir aslanın ağırlığı 110 ila 150 kilogram arasındadır. Erkek aslanlar dişilerden daha iri ve ağırdır. Erkek bir aslanın ağırlığı ise 190-280 kilo arasında değişir.

8- Bir aslanın çenesi metrekareye 485 ton basınç uygulayabilir.

9- Aslan sürüleri avları aralarında bölüştüğü için genellikle büyük hayvanları avlamayı tercih ederler. Kendilerinden kalabalık olan sürülere ya da kendilerinden daha iri olan hayvanlara sürü halinde saldırırlar.

10- Fil, gergedan, ceylan, domuz, antilop ve geyik aslanların avladıkları başlıca hayvanlardır.

11- Kenya’da 20 milyon yıl önce yaşayan ve dev bir aslana ait olan aslan fosili tespit edildi. Bir araştırmacı olan Matthew Borths’a göre bu hayvan dev dişleri olan kutup ayısı büyüklüğündeki bir hiper etçil.

12- Kedigiller Felidae ailesine ve Etçiller (Carnivora) takımına ait canlılardır.

13- Kaplanların ardından aslanlar dünyadaki ikinci en büyük kedi türüdür.

14- Bir aslanın yavrusuna enik adı verilir. Bunun nedeni ise aslanların kedigiller familyasından olmasıdır.

15- Doğal ortamda yaşamını sürdüren bir aslan ortalama olarak 10-14 yıllık bir ömre sahiptir.

16- Aslanların diyetlerinin %80’ini et oluşturur. Bundan dolayı aslanlar hiper etoburlar olarak da adlandırılırlar.

17- Aslanlar saatte kısa süreli de olsa 80 kilometre hızla koşabilirler.

18- Oldukça tembel olan aslanlar zamanlarının çok büyük bir bölümünü uyuyarak geçirirler. Bir aslan günde 21 saat boyunca uyur.

19- Ormanların kralı olarak bilinmesine rağmen aslanlar aslında ormanlarda yaşamazlar. Aslanlar otlaklarda ve savanlarda yaşamlarını sürdürürler.

20- Erkek bir aslanın boyu 2.4 – 2.7 metre arasındayken dişi bir aslanın boyu 2.1 – 2.3 metredir.

21- Bir aslanın yelesi onu diğer aslanlardan ayıran en önemli özelliğidir. Aslanların koyu sarı ve kahverengi renkte yeleleri vardır. Yavru aslan bir yaşına geldiği zaman yelesi büyümeye başlar. Eğer bir aslanın yelesi koyu renkte ise o zaman sahip olduğu üreme gücü de diğer aslanlardan daha yüksektir.

22- Başlıca aslan türleri arasında Güney Afrika Aslanı, Asya Aslanı, Kuzeydoğu Kongo Aslanı, Nubiya Aslanı, Kap Aslanı ve Sri Lanka Aslanı bulunur.

23- Kedigiller ailesinde püsküllü bir kuyruğa sahip olan tek kedigil aslandır.

24- Bir aslan 3 ya da 4 yaşına geldiği zaman çiftleşmeye hazırdır. Erkek aslanlar çoğunlukla dişilerin arasında en doğurgan olanını arar.

25- Aslanlar 11 metre yüksekliğe kadar sıçrayabilir.

26- Aslan nüfusunun büyük bir bölümü Afrika’nın orta, doğu ve güney bölgelerinde yaşar.

27- Beyaz aslanlar öncelikle Panthera leo malanochaita türü aslanlarında rastlanılan ve nadir görülen bir renk mutasyonuna sahiptir.

28- Beyaz aslanlardan dünyada sadece 30 tane kaldı. Bu yüzden beyaz aslanların soyu tükenme tehlikesi altındadır. Bu hayvanlar günümüzde Güney Afrika’da bulunan bir parkta koruma altında tutuluyor.

29- Aslanlar su kıtlığı yaşandığı zaman vücutlarındaki nemi korumak için yabani kavunlardan sıvı tüketirler.

30- Oldukça hızlı bir sindirim sistemine sahip olan aslanlar avlarını tükettikten kısa bir süre sonra tekrar ava çıkarlar.

31- Besin zincirinin en üstünde yer alan hayvanlardan birisi de aslanlardır. Aslanlar alfa avcılar olarak da bilinir.

32- Genellikle dişi bir aslan tek bir seferde 2 yavru dünyaya getirir. Ancak nadiren de olsa 4 yavru dünyaya getirdiği de görülür. Anne aslan ilk altı hafta boyunca yavrularını saklar. Daha sonrasında ise sürüde bulunan tüm dişiler yavrularla ilgilenir.

33- Yavru aslanlar beslenme söz konusu olduğunda ilk üç ay boyunca annelerine bağımlıdırlar. Daha sonrasında ise et tüketmeye başlarlar.

34- Dişi bir aslanın gebelik süresi ortalama olarak 110 gün civarındadır. Dişi aslanlar yaklaşık yedi yaşına kadar üremeye devam eder.

35- Aslanların topukları yürürken yere değmez.

36- Bir aslan sürüsü dört yetişkin erkek, birkaç yetişkin dişi ve yavrular olmak üzere 15 aslandan oluşur. Ancak 30 aslandan oluşan daha büyük sürüler de görülmüştür.

37- Yetişkin aslanlar yavru aslanlara 1 ya da 2 yaşına geldikleri zaman nasıl avlanacaklarını öğretmeye başlarlar.

38- Aslanların toplamda 30 dişi vardır ve köpek dişleri oldukça büyüktür. Köpek dişlerini öldürmek ve avlanmak amacıyla kullanırlar.

39- Dişi bir kaplanla erkek bir aslandan doğan melez canlıya liger adı verilir.

40- Dişi bir aslanla erkek bir jaguarın çiftleşmesiyle ortaya çıkan canlıya ise jaglion veya jaguon denir.

41- Bir aslanın görüşü bir insanınkinden beş kat daha iyidir.

42- Sürü başka bir erkek tarafından ele geçirildiğinde sürüdeki erkekler ve yavrular bu yeni erkek aslan tarafından öldürülür. Dişiler ise hayatta kalır.

43- Dünyada bugün 20.000 kadar aslan nüfusu var. Aslan avcılığı aslanların nüfuslarının azalmasındaki en önemli nedenlerden biridir. Ne yazık ki aslan avcılığı diğer adıyla kupa avcılığı bazı ülkelerde yasaldır.

44- Doğal ortamlarının daralması ve buna bağlı olarak yiyecek bulamamaları da soylarının azalma nedenlerindendir.