AİKİDO HAKKINDA 27 ÖNEMLİ BİLGİ

Bu savaş sanatı zengin bir tarihe ve ideolojiye sahiptir. Aikido aynı zamanda barış sanatı olarak da bilinir. Ayrıca hakkında bilinmesi gereken daha birçok ilginç ve önemli bilgi var. Ben de yazımda sizinle Aikido savaş sanatı hakkındaki 27 ilginç bilgiyi paylaşacağım.

1- Aikido 20. yüzyılda oldukça yetenekli bir ruhani savaşçı olan Morihei Ueshiba tarafından icat edildi.

2- Aikidonun bir savaş sanatı olarak ortaya çıkması ise 1930-1960 yıllarına dayanır.

3- Morihei Ueshiba bir saldırıyı karşıdaki kişiye zarar vermeden durdurabilecek ve etkisiz hale getirebilecek bir dövüş sanatı tasarladı. Bu dövüş sanatını tasarlamak için ustalaştığı dövüş sanatlarının disiplinlerinde değişiklikler yaptı.

4- Eklem kilitleme, sofistike bir fırlatma, ayakta kavrama, vurma ve çivileme gibi tekniklere sahiptir. Aikido ayrıca Japonların yüzlerce yıllık dövüş sanatları bilgisi ile de harmanlanmıştır.

5- Diğer Japon savaş sanatlarında olduğu gibi Aikido savaş sanatında da asıl amaç sadece kendini korumak değildir. Aikido aynı zamanda ruhsal gelişim için de bir öğreti olma özelliği taşır.

6- Aikido üç kanjiden meydana gelir. ‘Ai’ birleşme ve uyum anlamına gelirken ‘ki’ yaşam gücü ve ruh anlamına gelir. ‘Do’ ise yol demektir. Daha doğrusu Aikido kelimesinin anlamı ‘yaşam gücüyle bütünleşme yolu’dur.

7- Bir Aikido öğrencisine ‘Aikidoka’ adı verilir.

8- Teorik ve pratik eğitimin birlikte verildiği antrenman alanına ise ‘dojo’ denilmektedir.

9- Aikidonun felsefesi kişinin kendi yaşam gücünü geliştirmesine dayanır. Ancak kişinin kendi yaşam gücünü geliştirmesi kazanmakla ya da yenilgiye uğramakla ilgili değildir.

10- Aikido savaş sanatının temelinde kenjutsu ve daito-ryu aiki-jujutsu savaş sanatı yatar.

11- Aikidoda savunma yapılan saldırıya karşı bir tepki olarak kullanılmaz. Önemli olan savunmayı saldırının karşısında bir strateji olarak kullanmaktır. Doğru stratejiyi doğru zamanda uygulayabilmek çok önemlidir. Aikido savaş sanatı bize bu stratejileri ve onları nasıl kullanabileceğimizi gösterir.

12- Aikidoda amaç bir çatışmayı şiddet uygulamadan çözmektir. Bu savaş sanatı saldırganın güvenliğini de göz önünde bulundurur. Kişinin bir saldırı ya da sorunla başa çıkmasına imkan tanır.

13- Aikido savaş sanatı rekabetçi bir yaklaşıma sahip değildir. Amaç kendini geliştirmek ve etkili bir şekilde savunmaktır. Sonuçta Aikido bir savunma sanatıdır.

14- Aikido sayesinde kişi farkındalığa sahip olur. Ayrıca kişi duruma uyum sağlayarak uygun olan tepkiyi, karşılığı nasıl vereceğini öğrenir.

15- Aikido eğitimlerinde üç silahın eğitimi verilmektedir. Bu silahlar jo, ahşap bir Japon kılıcı olan bokken ve bir tür Japon bıçağı ya da kaması olan tantodur. Silahsız olarak Aikido öğrenmenin hareketlerin ve duruşların yanlış şekilde öğrenilmesine neden olduğu düşünülür.

16- Aikidoda tekniğin uygulanmasında çok fazla fiziksel güç ve yetenek gerekmediğinden bu spor neredeyse herkes tarafından yapılabilir. Aikido savaş sanatındaki asıl amaç güç kullanmak yerine hıza, dayanıklılığa, kontrollü gevşemeye ve esnekliğe odaklanmaktır.

17- Aikido savaş sanatının temel ilkeleri şunlardır : kokyu-ho (nefes kontrolü), rakibin saldırısını yönlendiren tenkan (dönme) hareketleri, sankaku-ho (üçgen prensip), irimi (giriş).

18- Aikido yapan kişi adım atma ve dönme hareketleri aracılığı ile rakibin kendi momentumunun gücünü kullanır. Bu sayede az bir fiziksel güçle rakip etkisiz hale getirilir.

19- Bir Aikido öğrencisi fırlatma tekniklerini öğrenmeden önce ‘ukemi’ denilen ara düşmeleri öğrenir. Bu sayede hem yaralama ve yaralanma korkusu olmadan eğitim alınır hem de öğrencilerin güvenliği sağlanır.

20- Aikidoda sıralamalar farklı derecelerde ‘kyu’ ve ‘dan’ olmak üzere ikiye ayrılır. Dan sıralamasına ulaşan aikidokalar siyah kuşak takarken kyu sıralamasında olanlar beyaz kuşak takarlar. Ayrıca kuşaklardaki çeşitli çizgiler rütbeleri gösterir. Ancak batıda bulunan bazı okullarda kahverengi, turuncu, yeşil ve sarı renkte kemerler de vardır.

21- Shudokan Aikido Kenji Tomiki tarafından geliştirilen farklı bir Aikido tarzıdır. 1967 yılında geliştirilen bu Aikido tarzına rekabetçi Aikido ya da spor Aikido adları da verilir. Shudokan Aikido çoğunlukla dövüş sanatları okullarında öğretilir.

22- Aikido yapan kişiler tarafından giyilen üniformaya Aikidogi, pantolona ise Hakima adı verilir.

23- Japonya’da bazı bölgelerde polisler Aikido sanatında yetkin olmak ve siyah kuşağa sahip olmak zorundadır.

24- Aikido çıplak ayak ile yapılan bir Japon güreşidir. Aikido eğitimi almak isteyenler eğitim alanına ayakkabı ile giremezler.

25- Aikido öğrencilerine bir saygı göstergesi olarak her antrenman öncesinde ve sonrasında eğilmeleri öğretilir.

26- Aikido savaş sanatının önemli bir bölümünü rakibin saldırısını bozmak ya da dengelemek için tasarlanmış olan ve ‘atemi’ adı verilen bir dizi vuruş oluşturur.

27- Aikido uygulayıcıları bu savaş sanatındaki ilerlemelerini belirlemek amacıyla resmi sınavlardan geçmelidir.