KEDİNİZE BU 23 YİYECEĞİ ASLA VERMEYİN

Tıpkı köpekler gibi kediler de bizim en iyi dostlarımızdır. Hayatlarımızda önemli bir yere sahip olan kedilerin bakımı ve beslenmesi son derece önemlidir. Onlar bizim yediğimiz şeyleri yiyemezler. Sevimli dostlarımızın sağlıklarını korumak için onları nasıl beslediğinize dikkat etmeliyiz. Ben de yazımda bir kediye yedirilmemesi gereken 23 yiyeceği sizin için yazdım.

1- SÜT
Yetişkin ve yavru kedilere hiçbir şekilde süt vermemeniz gerekir. Kediler sütte bulunan laktozu sindiremezler. Kediniz süt ve süt ürünleri tükettiğinde ağır bir ishal ve su kaybı yaşayabilir. Özellikle de çiğ sütü asla vermemelisiniz. Çünkü çiğ sütte bulunan bakteriler kedinizi ölüme bile sürükleyebilir.

2- ALKOL
Kediniz çok az bir miktarda alkolü bile tüketse bu onun yine de birçok kötü semptomu yaşamına neden olur. Bunlar ; solunum ve sindirim problemleri, kusma, ishal, koma ve hatta ölümdür.

3- ÜZÜM
Kedilere üzüm ve kuru üzüm verildiği zaman bu onlarda ishale, kusmaya, ciddi sindirim sorunlarına ve akut böbrek yetmezliğine yol açabilir.

4- KÖPEK MAMALARI
Köpek mamaları kediler için zehirli değildir. Ama yine de köpek mamaları düşük A vitamini, taurin, protein, araşidonik asit içerir. Köpekler için bu bir sorun teşkil etmese de kediler bunlar olmadan yaşayamaz. Düşük A vitamini, protein ve asitler kedilerde kalp hastalığına yol açtığı gibi görme ve diş sorunlarına da neden olur.

5- KAFEİNLİ İÇECEKLER VE ÇİKOLATA
Çikolatanın, kahvenin ve çayın içerisinde metilksantinler adı verilen maddeler vardır. Bu maddeler kediler için toksiktir. Kediler çikolatayı ve kafein içeren içecekleri tükettikleri zaman ishal, nöbet, kusma, titreme gibi semptomlar geliştirirler ve ölebilirler.

6- SOĞAN VE SARIMSAK
Kediniz soğan ve sarımsak tüketmeye devam ederse bir süre sonra hemolitik anemiye yakalanır. Yani bu durum kırmızı kan hücrelerinin yok olmasına ve kansızlığa neden olur. Ayrıca kediniz soğanı ve sarımsağı kolayca sindirilmez. Bu yüzden sindirim sistemleri de olumsuz bir şekilde etkilenir.

7- ÇİĞ ET
Kendinizi hiçbir zaman ve hiçbir şekilde çiğ etle beslememelisiniz. Çünkü çiğ etin kedinizi hasta edebilecek parazitleri ve bakterileri içerme olasılığı çok yüksektir. Hatta bu bakterilerin bazıları antibiyotiklere karşı dirençlidir. Bu yüzden kedinize et vermeden önce uygun şekilde pişirdiğinizden emin olun.

8- ÇİĞ YUMURTA
Kedinize çiğ yumurta vermek onun Salmonella adı verilen bir bakteriye yakalanmasına neden olur. Ayrıca küçük dostunuza çiğ yumurta vermemenizi gerektiren bir neden daha var. Yumurtanın akında avidin adlı bir protein bulunur. Çiğ yumurtadaki bu protein kedinizi önemli bir B vitamini kaynağı olan biotinden mahrum bırakır. Kedinizin bağırsakları biotinin emilimini sağlayamaz. Yumurta pişirildiğinde ise avidin zararsız hale gelir.

9- KEMİK VE KILÇIK
Kılçıklar ve kemikler kediler için son derece zararlıdır. Onların bağırsaklarının ve midelerinin yırtılmasına ve zarar görmesine neden olur. Ayrıca kemikler ve kılçıklar kedilerin yemek borularına da zarar verebilir. Kedilerin midelerinin bu yiyecekleri sindirmesi de mümkün değildir.

10- MAYA İÇEREN EKMEK HAMURU
Maya içeren ekmek hamuru yüzünden kedinizin sindirim sisteminde gaz birikebilir. Ayrıca mayalı ekmek hamuru az miktarda da olsa alkol üretir. Mayalı ekmek hamurunu yiyen kediniz bu yüzden alkol zehirlenmesi yaşayabilir. Ama pişirilmiş ekmek kediniz için zararlı değildir.

11- TURUNÇGİLLER
Turunçgillerin içerdiği yağlar ve asidik bileşenler kedilerde ishale, kusmaya, sindirim sisteminin tahriş olmasına yol açar. Ayrıca merkezi sinir sistemi depresyonuna da neden olur. Bu nedenle kedinize limon, portakal, mandalina vb. vermemelisiniz.

12- HİNDİSTAN CEVİZİ
Hindistan cevizini az miktarda kedinize vermek onun için zararlı değildir. Ancak büyük miktarlarda hindistan cevizi ve sütü vermek kedinizde sindirim sorunlarına sebep olur. Ayrıca içerdiği yüksek potasyum nedeniyle kediniz için hiç sağlıklı ve güvenli değildir.

13- ÇİĞ BALIK VE DENİZ ÜRÜNLERİ
Pişmemiş ette ve yumurtada olduğu çiğ balık ve deniz ürünleri de kediler için zararlıdır. Çiğ balığın içerdiği bakteriler kedilerin besin zehirlenmesi yaşamalarına yol açar. Ayrıca kedilerde parazit oluşmasına da neden olur. Kedinize yumurtayı çiğ olarak vermek yumurtanın içerdiği B1 vitamini yok eder. Bu da kedinize ciddi sinir sistemi sorunları yaşatır.

14- KURUYEMİŞLER
Badem, ceviz ve fındık başta olmak üzere kuruyemişler kedilerde sindirim problemlerine neden olur. Kuruyemişlerin içerdiği yağlar pankreatit sorununa da yol açar.

15- BAZI OTLAR VE SEBZELER
Frenk soğanı, pırasa, yeşil soğan ve tatlı bezelye kediler için çok zararlıdır. Bu yiyecekler kedilerin kırmızı kan hücrelerine zarar verir. Ayrıca sindirim sistemi problemlerine de yol açar.

16- KSİLİTOL
Ksilitol şekerlerde ve sakızlarda bulunan bir tatlandırıcıdır. Ayrıca çilek, muz, mantar, fıstık ve erik gibi yiyecekler de ksilitol içerir. Kediniz ksilitol içeren bir besin tükettiğinde uyuşukluk yaşayabilir ve kusabilir. Bu madde aynı zamanda kedilerde karaciğer yetmezliğine yol açar.

17- ÇİĞ PATATES VE DOMATES
Çiğ patates zehirli bir kimyasal olan solanin içerir. Bu bitkiyi çiğ olarak tüketmek sadece kedilerimiz için değil bizim için de zararlıdır. Kedilerin mide ve bağırsak sorunları yaşamalarına yol açar. Kediler çiğ patates yediği zaman bu onlar için ölümcül de olabilir. Ama diğer yandan patatesi haşlayarak ya da fırınlayarak ara sıra kedinize verebilirsiniz. Patates kızartmasını ise hiçbir şekilde vermemelisiniz.

Olgunlaşmamış domatesler, sapları ve yaprakları tomatin adlı bir madde içerir. Bu madde kediler için zehirli ve zararlıdır. Tomatin iştah kaybına, göz bebeklerinin irileşmesine ve birçok soruna yol açar. Olgunlaşmamış domatesin sapları ve yaprakları kedi tarafından yutulursa kalp hızının yavaşlamasına, mide sorunlarına ve uyuşukluğa neden olur. Olgun domatesin saplarını kopararak ve kabuklarını soyarak ara sıra kedinize bir miktar verebilirsiniz.

18- ÇİĞ CİĞER
Çiğ ciğer kedilerde bağırsak parazitlerine, ishale ve tenyaya yol açar. Pişirilmiş ciğer de kedilerin kabızlık problemi yaşamalarına neden olur. Bu yüzden eğer kedinize ciğer vereceksiniz ciğeri havuç ve patates gibi yiyeceklerle pişirdikten sonra verin.

19- TON BALIĞI
Kedinizde az miktarda ve çok sık olmamak koşuluyla ton balığı verebilirsiniz. Ama elbette kedinizin ton balığını pişmiş olarak tükettiğinden emin olmalısınız. Diğer yandan çok fazla ton balığı verirseniz kediniz cıva zehirlenmesi yaşayabilir. Ayrıca bu kedinizde mineral, vitamin eksikliğine ve tabi ki yetersiz beslenmeye sebep olur.

20- PATLAMIŞ MISIR
Tek başına patlamış mısır kediler için zehirli ve zararlı değildir. Ancak patlamış mısır taneleri kedinizin boğulmasına neden olabilir. Patlamış mısırın küçük dostunuz için hiçbir besleyici değeri de yoktur. Ayrıca patlamış mısırda katkı maddeleri de bulunur.

21- KİRAZ VE ERİK
Kiraz ve erik içerdiği siyanür nedeniyle kediniz için zehirlidir. Bu yüzden ona asla bu yiyecekleri vermemelisiniz.

22- MANTAR
Mantarlar kediler için son derece zehirli yiyeceklerdir. Kedilerin vücutlarına zarar verebilecek kadar toksin barındırırlar. Bu yüzden siz siz olun kedinize asla mantar vermeyin ve onu mantarlardan uzak tutun.

23- AVOKADO
Avokadonun meyvesi, tohumu, kabukları ve yaprakları kedi dostlarımız oldukça zehirli olan persin adlı bir madde içerir. Kediniz avokado yediği zaman kusar ve ishal olur. Ayrıca bu kedinizde solunum ve sindirim sorunlarına da neden olur. Hatta bazen bu sebepler ölüme bile neden olabilir.