ÖRÜMCEKLER HAKKINDA 43 İLGİNÇ BİLGİ

Bu canlılar bazı insanları inanılmaz derece korkuturken diğerlerini ise büyüler ya da en azından onların ilgisini çeker. Ayrıca onlar hakkında sizi şaşırtacak onlarca bilgi de var. Ben de yazımda bu ilginç yaratıklar hakkında size bilgi vereceğim

1- Örümcekler tarafından örülen ipek dünyada bulunan en güçlü ikinci doğal maddedir. Bir örümceğin ördüğü ipek aynı kalınlıktaki çelik bir telden beş kat daha sağlamdır.

2- Örümceğin ipeği kanamanın azalmasını sağlayan K vitamini içerir.

3- Örümcekler Antarktika kıtası dışında bütün kıtalarda yaşar. Bu canlılar su ve hava dışında her yerde yaşamlarını sürdürebilirler.

4- Bir örümcek 1 ila 45 yıl arasında bir ömre sahiptir.

5- Dünyadaki en tehlikeli örümcek türü Brezilya Gezici Örümceğidir. Aktif bir zehre sahip olan bu örümcek türünün tek bir ısırığı bile bir çocuğu öldürebilir ve bir yetişkinin bilincini yitirmesine neden olabilir.

6- Dişi örümceklerin yaşam süresi erkek örümceklerin yaşam süresinden daha fazladır.

7- Örümcek korkusu yani araknofobi dünyadaki en yaygın fobilerden biridir.

8- Örümceklerin kanları mavi renktedir.

9- Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre örümceklerin bundan 400 milyon yıl önce su kütlelerinde yaşadığı tespit edildi. Daha sonrasında ise bu erken dönem örümcekleri sudan karaya taşındılar.

10- Dişi bir örümcek bir seferde 3000 tane yumurta bırakabilir.

11- Bazı örümceler yumurtladıktan kısa bir süre sonra ölür. Bazıları ise yavrularını sırtlarında taşır ve avlandıklarında yavrularını beslerler.

12- Örümceklerin büyük bir bölümünün sekiz gözü vardır. Bazılarının ise altı tane gözü bulunur.

13- Örümcekler miyoptur. Yani uzak mesafelerdeki şeyleri göremezler.

14- Kara dul örümcekleri yaptıkları cinsel yamyamlıkla tanınır. Bu örümcek türünün dişisi erkeği cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında yer.

15- Bazı örümcek türleri bizim göremediğimiz UVA ve UVB ışınlarını görebilir.

16- Bazı örümcek türlerinde erkekler dişilere ipeğe sarılmış bir hediye vermeyi tercih eder. Bu hediye sinekler ve böcekler olabileceği gibi yaprak artıkları da olabilir.

17- Örümceklerin büyük bir bölümünün zehri bir insana zarar verebilecek derecede güçlü değildir.

18- Eski zamanlarda insanlar kanamayı durdurmak amacıyla yaralarının üzerine örümcek ağları koyarlardı.

19- Örümceklerin dişleri bulunmaz. Bundan dolayı avlarını çiğneyemezler. Bunun yerine salgıladıkları sindirim sıvısını avlarına enjekte ederler. Ardından da sıvılaşmış avı emerek tüketirler.

20- Örümceklerin vücudu iki bölüme ayrılır. Ön kısımda beyin, ağız, gözler, zehir bezleri, bacaklar ve mide bulunur. Arka kısmında ise ipek üreten örümcek memecikleri yer alır.

21- Örümceklerin dış iskelet adı verilen koruyucu bir dış tabakası bulunur. Onlar biz insanlar gibi iç iskelete sahip değildirler. Örümcekler büyüdükleri zaman dış iskeletlerini atarlar ya da onu değiştirirler.

22- Bir yılda dünyada bulunan tüm örümcekler 400 milyon ila 800 milyon ton böcek tüketir.

23- Bir örümceğin vücudunda hareketleri algılamasını sağlayan çok sayıda hassas ve küçük tüy vardır. Ayrıca örümcekler bacaklarında yer alan duyu organları aracılığı ile havadaki kimyasalları algılayabilirler.

24- Örümcekler tehlike altında olmadıkları ya da bir tehdit hissetmedikleri sürece bir insanı ısırmaya çalışmazlar. Büyük ihtimalle sizden korkup ortamdan uzaklaşmaya ve saklanmaya çalışacaklardır.

25- Dünyada 45.000’den fazla örümcek türü bulunur. Dünya üzerindeki örümceklerin neredeyse yarısı henüz keşfedilmedi.

26- Örümcekler yeni bir ağ örmeden önce eski ağlarını yerler. Bu sayede hem enerji tasarrufu yaparlar hem de örülecek yeni ağ için proteini geri dönüştürürler.

27- Bir tarantula 85 gram ağırlığa ulaşabilir ve 11 inçe kadar büyüyebilir.

28-Dünyada 750’den fazla tarantula türü olduğu biliniyor.

29- Bir tarantula evcil hayvan olarak ve uygun koşullar altında 10 yıldan fazla yaşayabilir.

30- Maymunlar, akrepler, kertenkeleler, kuşlar, diğer örümcekler, eşek arıları ve balıklar örümcekler için tehdit oluşturur.

31- Goliath Birdeater dünyadaki en büyük örümcektir. 30 santimetreye kadar büyüyebilrler ve 160 gramdan daha ağır olabilirler. Yaşam süreleri ise 15 ila 25 yıl arasında değişir.

32- Örümcekler genellikle sineklerle, hamamböcekleriyle, güvelerle ve sivrisineklerle beslenir.

33- Daha büyük olan örümcek türleri ise kuşları, kurbağaları ve kertenkeleleri avlayarak yaşamlarını sürdürür.

34- Dünyanın en küçük örümcek türü 0,37 milimetre büyüklüğündeki Patu Digua’dır.

35- Sekiz bacaklı olan örümceklerin her bir bacağında 6 tane eklem bulunur

36- Örümcekler yedi farklı türde ipek üretebilir. Barınak yapma, avlanma, yumurtalarını koruma ve yön bulma gibi amaçlara bağlı olarak ürettikleri ipek türü farklılık gösterir.

37- Örümceğin türüne bağlı olarak sahip oldukları memecikler 2-8 arasında değişir. Ancak yine de örümceklerin çoğunun altı tane memeciği vardır.

38- Örümcek ağları esnek, hafif ve çok güçlüdür. Bu örümcek ağlarının sahip olduğu üç temel özelliktir.

39- Çiftleşmeden önce erkek örümcekler dişileri kendilerine bağlamak amacıyla karmaşık bir kur ritüeli düzenler. Bunu dişiler tarafından yenmemek için yaparlar.

40- Örümcekler genellikle yalnız yaşar ve avlanır. Ancak bazı örümcekler işbirliği yaparak avlanır ve avlarını paylaşırlar.

41- Bilim insanları hafif ve kurşun geçirmez kıyafetler üretmek için örümcek ipeği üzerinde çalışmalar yürütüyorlar.

42- Düz, huni şeklinde, üçgen, küre, karışık ağ ve tabaka ağlar olmak üzere farklı şekillere sahip olan örümcek ağı türleri vardır.

43- Bir diğer adı su örümceği olan Dalış Çanı Örümcekleri su altında varlığını sürdüren tek örümcek türüdür. 24 saatten daha uzun bir süre su altında kalabilirler.