BAYKUŞLARLA İLGİLİ 42 İLGİNÇ BİLGİ

Baykuşlar bazı kültürlerde bilgelikle ve zaferle anılırken diğer kültürlerde onlar ölümle ve uğursuzlukla bir tutulmuştur. Kocaman gözleriyle bizi büyüleyen ve korkutan bu canlılar hakkında birçok önemli ve ilginç bilgi bulunmaktadır. Ben de yazımda bu olağanüstü canlılar hakkında size bilgi vereceğim.

1- Baykuşlar çoğunlukla fareler, sincaplar ve tavşanlarla beslenirler. Ayrıca bazen diğer kuşları avlayarak ve küçük böcekleri yiyerek de kendilerine besin sağlarlar.

2- Avlarını bütün olarak ya da parçalara ayırarak yiyen baykuşlar eti sindirdikten sonra yediği hayvanın kemiklerini ve kürkünü kusar.

3- Her koşula ayak uydurabilen bu hayvanlar Antarktika kıtası dışında her kıtada görülür.

4- Tespit edilmiş olan 200’den fazla baykuş türü bulunmaktadır.

5- Aslında baykuşlar kafalarını 360 derece döndüremezler. Bu canlılar kafalarını her iki yöne de 135 derece döndürebilirler. Bu sayede 270 derecelik bir görüş açısına sahip olurlar. Kemik adaptasyonları sayesinde kafalarını rahatlıkla döndürebilirler.

6- Bir baykuş tek bir seferde 2-10 arasında yumurta bırakır. Kuluçka süreleri ise 30 ila 40 gün arasında değişir. Yumurtadan çıkan yavruların kulakları ve gözleri kapalıdır.

7- Baykuşlar mitolojide de kendine yer bulmuştur. Yunan mitolojisinde baykuş savaş ve bilgelik tanrıçası olan Athena’nın sembolüdür.

8- Sümer mitolojisinde ise Lilutu ölüm tanrıçasıdır. Lilutu adı gece anlamına gelir. Tanrıça tasvirlerinde baykuşa benzer ayakları olan kanatlı bir kadın olarak tasvir edildi. Ayrıca tasvirlerinde iki baykuş ona eşlik etmektedir.

9- Bir baykuşta üç göz kapağı bulunur. Bu göz kapaklarından biri göz sağlığını korurken diğeri uyumak için kullanılır. Üçüncüsü ise göz kırpmak için işlev görür.

10- Baykuşların günün hangi zamanında avlandığını bilmek istiyorsanız onların göz rengine bakmalısınız. Sarı gözlü baykuşlar gündüz avlanırken, siyah ya da koyu kahverengi gözlü baykuşlar gece avlanır. Turuncu gözlü baykuşlar ise avlarını alacakaranlıkta avlarlar.

11- Güney Afrika’da baykuşların büyücülük ve uğursuzlukla bağlantılı olduğuna inanılır.

12- Her baykuş ötmez. Mesela Peçeli Baykuşlar tıslama sesi çıkarırlar. Bazı baykuşlar at kişnemesine benzer bir ses çıkarırlar.

13- Bir baykuşun kulakları en küçük tıkırtıyı bile duyabilecek kadar hassastır. Zifiri karanlıkta bile işitme duyuları sayesinde avlarının yerini belirleyebilirler.

14- Baykuşlar mavi rengi görebilen tek kuş türüdür.

15- Vücudu ince ve yumuşak tüylerle kaplı haldedir. Bu sayede en ufak bir ses bile çıkarmadan uçabilirler.

16- Peçeli baykuşun gözleri diğer baykuşlarla karşılaştırıldığında daha küçüktür ve koyu renklidir.

17- Kar baykuşları yalnızca Kuzey Kutup Bölgesine yakın yerlerde yaşamlarını sürdürür.

18- Puhu en büyük baykuş türlerinden biridir.

19- Bazı baykuş türlerinin kanat açıklığı bir insanın boyu kadardır. Bazı baykuş türleri ise serçe büyüklüğündedir.

20- Baykuşların boylarının uzunluğu 18-70 santimetre arasındadır.

21- Baykuşlar ortalama olarak 60-70 yıl yaşarlar. Baykuşların türlerine göre yaşam süreleri de değişkenlik gösterir.

22- Baykuşların göz yuvaları dairesel değildir. Uzun mesafeleri rahat bir şekilde görmelerini sağlayan tüp şeklinde gözleri vardır. Ancak yakın mesafeyi o kadar iyi bir şekilde göremezler. Yakın görüşleri bulanıktır.

23- Puhu gibi bazı baykuş türleri bir geyiği bile avlayabilirler.

24- Bazı baykuş türleri diğer baykuşları avlayabilir.

25- Dişi baykuş önceliğini en güçlü olan yavrularına verir. İlk önce en güçlü olanları besler. Yavrular yuvadan ayrıldıktan sonra ilk kışlarını atlatabilirlerse hayatta kalırlar.

26- Birçok baykuş gün ışığında uyuduğu için kamufle olur. Yani tüylerindeki renkleri çevreleriyle uyumlu hale getirir.

27- Elf diğer adıyla cin baykuşları dünyadaki en küçük baykuşlardır. 42 gram ağırlığında ve 12-15 santimetre boyundadırlar.

28- Bir baykuş yılda ortalama 22 kiloya yakın tarla sincabını yer.

29- Yunan askerleri savaş esnasında bir baykuş gördükleri zaman bunu zaferin işareti olarak görüyorlardı.

30- Ancak yine de birçok kültürde baykuş görmek ölümün ve kötü şansın habercisidir.

31- Baykuşlar kendi yuvalarını kendileri inşa etmezler. Onlar ağaç kovuklarını ve diğer kuşlardan geriye kalan yuvaları kullanırlar.

32- Hayvanlar arasında en iyi gece görüşüne sahip olan canlı baykuştur.

33- Antik Mısır’da insanlar baykuşların, ölülerin ruhlarını yeraltı dünyasına yolculuk ederken koruduğuna inanıyorlardı.

34- Bugün dünyada var olan baykuş türlerinin üçte birinin soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

35- Aztekler ve Mayalar’a göre büyük gözlü kuşlar ölümün ve yıkımın simgeleriydi. Bundan dolayı onlar baykuşları sevmez ve onlardan nefret ederdi.

36- Baykuşların ayak parmaklarından ikisi ileri diğer ikisi ise geriye dönüktür. Baykuşların sahip olduğu bu ayak biçimine zigodaktil adı verilir.

37- Birçok ülkede baykuşları evcil hayvan olarak beslemek yasalara aykırıdır.

38- Diğer kuşlarda genellikle 7 omurga bulunurken baykuşlarda 14 omurga bulunur. Başlarını 270 derece döndürmelerinin sebebi de budur.

39- Baykuşların kulakları farklı boyutlardadır. Ayrıca asimetrik bir yapıya sahiptir. Bu sayede sesin geldiği yeri net bir şekilde ve tam olarak tespit edebilirler.

40- ABD’nin Wyoming kentinde günümüzden 55 milyon yıl önce Eosen döneminden kalmış kısmi bir iskeletten yaşamış bir baykuş cinsi bulundu.

41- Dişi baykuşlar erkek baykuşlardan daha büyük ve ağırdır.

42- Anadolu’da bazı bölgelerde baykuş tüneyen evden cenaze çıktığına inanılır.