ASTROLOJİDE YAZARLIK İÇİN 16 GÖSTERGE

Hepimiz yazma kabiliyeti söz konusu olduğunda bir dereceye kadar bir şeyler başarabiliriz. Ama yazar olmak ve yazar olma potansiyelini taşımak bambaşka bir durum. Doğum haritasında yazma potansiyeli taşıyıp taşımadığınızı gösteren bazı göstergeler de var. Ben de yazımda size bu göstergelerden bahsedeceğim.

1- GÜNEŞ
Güçlü ve iyi bir yerleşime sahip olan Güneş kişinin kendisini yaratıcı ve eğlenceli bir şekilde ifade etmesini sağlar. İkizler, Yay ve Aslan burcunda yer alan bir Güneş’in kendini ifade etmeye ve fikirlerini diğer insanlar ile paylaşmaya ihtiyacı vardır. Ayrıca Güneş’in Merkür, Venüs gezegeni ile yaptığı açılarda yazarlık alanında kişiyi başarılı kılar.

2- AY
Astrolojide Ay duygularınızı, hafızanızı, bilinçaltınızı, duygularınızı, içgüdülerinizi ve sezgilerinizi temsil eder. Boğa, Yengeç ve Balık burcunda yerleşen Ay hassas ve yaratıcı kılar. Doğum haritasında yer alan Ay Merkür açıları yazma kabiliyetinin göstergesidir. Duygusal ve empatik bir doğaya sahip olan biri bu açı ile düşüncelerini ve fikirlerini diğer insanlarla paylaşmak ister.

Ayrıca Ay ve Merkür doğum haritanızda karşılıklı olarak birbirini ağırlıyorsa bu çok önemlidir. Yani Merkür Yengeç burcunda ve Ay İkizler burcundaysa, 3. eve yerleşmişlerse bu son derece güçlü bir yazarlık göstergesidir.

3- MERKÜR
Merkür astrolojide ifadenin, zekanın ve iletişimin gezegenidir. Özellikle İkizler ve Başak burcunda yönetici konumundadır. Eğer Merkür gezegeni İkizler, Başak ve Akrep burcundaysa ve 3. evinizdeyse o zaman yazar olma potansiyeli taşıyorsunuz demektir. Ya da 10. evinizde konumlanışsa ve üstelik bu evde bir de stelyumunuz varsa o zaman toplumda yazar olarak parlayabilirsiniz.

Diğer yandan Eğer Merkür gezegeni doğum haritanızda Regulus yıldızı ile kavuşum halindeyse o zaman bir yazar olarak adınızı duyurabilirsiniz. Dünyaca ünlü yazar J.K Rowling’in haritasında Merkür Regulus yıldızı ile kavuşuyor. Dört kraliyet yıldızından biri olan Regulus kişiye şan, şöhret ve tanınma getirir. Merkür ile kavuştuğunda ise bir yazar olarak ünlenebilirsiniz.

4- VENÜS
Astrolojide Venüs zarafeti, uyumu, güzelliği ve sanatı temsil eder. Eğer Venüs Merkür ile kavuşumdaysa ya da açıdaysa o zaman siz de yazma yeteneğine sahip olabilirsiniz. Çünkü bu yazma yeteneğinin tipik bir göstergesidir. Merkür ile açı halinde olan Venüs sizin fikirlerinizi, düşüncelerinizi ve duygularınızı estetik ve sanatsal bir şekilde kaleme almanızı sağlar.

5- YÜKSELEN BURÇ
Yükselen burcunuz sadece dış görünümünüzü ve kişiliğinizi yansıtmaz. Aynı zamanda yazar olma potansiyelini de anlatır. Yükselen burcunuz İkizler ya da Başak ise bu yazar olmak için bir avantajdır. Yine de yaptığı açılar da çok önemlidir. Birçok yazarın doğum haritasında yükselen burcu İkizler ya da Başaktır.

6- MC NOKTASI
Tepe noktası yani Mc noktası sosyal statüyü temsil ettiği gibi kariyerinizi de temsil eder. Nasıl bir kariyer seçeceğiniz tepe noktasının yerleşimine, burcuna ve yaptığı açılara göre belirlenir. Tepe noktasında -10. evde- İkizler ve Başak burcu önemli bir yazarlık göstergesidir. Ayrıca tepe noktasında bu burçlar da bir stelyumunuz varsa -Güneş, Merkür, Ay ya da Venüs vb.- o zaman yazarlık sizin için bir meslek olabilir ve toplumsal yaşamda bu şekilde ön plana çıkarsınız. Bu şekilde bir yazar olarak adınızı duyurabilir ve parlayabilirsiniz.

7- JÜPİTER
Astrolojide Jüpiter Yay ve Balık burcunu, 9. ve 12. evi yönetir. Dokunduğu her gezegeni genişleten ve büyüten bu gezegen aynı zamanda şansı, iyi talihi de temsil eder. Eğer doğum haritanızda Merkür Jüpiter ile açıdaysa o zaman sizin yazma yeteneğinizi geliştirir. Jüpiter gezegenin yaptığı bir kare açı bile sizin yeteneğinizi destekleyebilir. Diğer yandan Jüpiter 9. evi ve yayıncılığı da yönettiği için son derece önemlidir. 12. evde ise yaratıcılığı, ilhamı ve hayal gücünü arttırabilir. Elbette Merkür ve sonrasında Venüs ile yaptığı açıları da göz önünde bulundurmak gerek.

8- URANÜS
Uranüs gezegeni astrolojide aniden gelen bilgiyi ve sezgisel zekayı temsil eder. Ayrıca geleneğe karşı çıkmayı, asiliği ve geleceği anlatır. Merkür ile açıda olan Uranüs kişiye parlak bir zeka verdiği gibi yaratıcı ve güçlü bir yazma yeteneği de verebilir. Kişi bilim kurgu alanında başarılı eserler verebilir. Ya da kişinin yazdığı bir romanın, hikayenin giriş, gelişme ve sonuç bölümü diğer romanlardan ve hikayelerden çok farklı olabilir. Kişi bu konuda bir yenik getirebilir.

9- NEPTÜN
Astrolojide Neptün yaratıcılıkla, ilahi ilhamla ve hayal gücü ile bağlantılıdır. Doğum haritasında güçlü bir şekilde konumlanmış olan Neptün kişinin yaratıcı ve sezgisel bir yazı stiline sahip olduğunu gösterir. 3. ve 5. evde konumlanan Merkür Neptün kavuşumu ya da açıları kişiyi son derece yaratıcı ve üretken kılabilir. Kişi şiir, senaryo, hikaye, fantezi ve kurgu gibi alanlarda yaratıcı eserler verebilir.

10- PLÜTON
Doğum haritanızda Plüton’unuz güçlü bir konumdaysa insanları okumakta son derece yeteneklisiniz. Yaptığınız araştırmalarda derine inmeyi seviyorsunuz. Eğer Plüton Merkür ile ve 3. evde konumlanmışsa o zaman yazar olma potansiyeline sahipsiniz. Yazdığınız yazılar gerçekçi ve biraz karanlık olmasının yanı sıra derin bir araştırma sürecinin ürünüdür.

11- ÜÇÜNCÜ EV YERLEŞİMİ
Astrolojide 3. ev yazarlık söz konusu olduğunda oldukça önemlidir. Burası İkizler burcunun evidir ve Merkür bu burcun yöneticisidir. Üçüncü evdeki bir stelyum -Güneş, Merkür, Ay, Venüs- kişiyi yazma konusunda son derece başarılı yapar. Kişinin güçlü bir yazma dürtüsü vardır. Üçüncü evi güçlü olanlar gazetecilik, dergi yazarlığı yapabileceği gibi kitap da yazabilir. İkizler burcunun yanı sıra bu evde yer alan Başak ve Akrep burcu da çok önemli bir yere sahiptir.

12- BEŞİNCİ EV YERLEŞİMİ

5. evde konumlanan Merkür, Venüs ve Neptün kişiyi kendini yaratıcı bir şekilde ifade etme konusunda başarılı kılar. Kişi yaptığı işten haz duyar, işini severek yapar. Bu ev Aslan burcunu ve dramayı da temsil ettiği için kişi tiyatro yazarlığında ve senaryo yazımında da başarılı olabilir.

13- DOKUZUNCU EV YERLEŞİMİ
Dokuzuncu ev yüksek öğrenim, uzak seyahatler, din ve maneviyatla bağlantılı olduğu gibi yayıncılıkla ve kitap basma ile de ilgilidir. Yazma konusunda yetenekli olabilirsiniz. Ama yine de iş kitabınızı bastırmaya geldiğinde o kadar başarılı mısınız? Bu evde yer alan bir stelyum kişiye kitabını bastırma konusunda şans ve imkan tanır. Ayrıca kişiyi akademik yazım konusunda yetenekli yapar.

14- ON İKİNCİ EV YERLEŞİMİ

12. evi astrolojide Balık burcu temsil eder. Bu ev kendini dış dünyadan soyutlamayla, yalnızlıkla, ilhamla ve yaratıcılıkla bağlantılıdır. Bunlar bir yazarın ihtiyaç duyduğu şeylerdir. Bu evde konumlanan gezegenler kişiyi hassas, duygusal ve empatik yapabilir. Burada yer alan bir stelyum – yani üç ve daha fazla sayıda gezegen yerleşimi- kişiyi şiir, fantezi, hikaye yazımı, kurgu ve senaryo yazımı konusunda yetenekli kılar. Özellikle Güneş, Merkür, Venüs, Jüpiter ve Venüs yerleşimleri çok önemlidir.

15- QUİNTİLE VE BQUİNTİLE AÇILARI
Quintile açı 72 derecelik, biquintile açı ise 144 derecelik bir açıdır. Doğum haritalarında çoğunlukla büyük bir Q olarak gösterilir. Doğum haritanızda özellikle iç gezegenlerin yaptığı quintile ve biquintile açılar sizi bir konuda, alanda yetenekli kılar. Size verdiği yetenek, hediye bir deha niteliğinde olabilir.

Yazarlık söz konusu olduğu zaman ise Merkür’ün yaptığı quintile ve biquintile açılar sizi yazma konusunda yetenekli kılabilir, size bu konuda bir yetenek verebilir. Bu yüzden doğum haritanızda böyle bir açı varsa yazma da çok iyi olabilirsiniz. Doğum haritanızda böyle bir açının olup olmadığını kontrol etmek istersiniz astro.com sitesinden bunu öğrenebilirsiniz.

16- GEZEGEN AÇILARI
Güneş Merkür Açıları (Özellikle kavuşum, sekstil, üçgen)

Ay Merkür Açıları (Kavuşum, sekstil, üçgen)

Venüs Merkür Açıları (Kavuşum, sekstil, üçgen)

Jüpiter Merkür Açıları (Kavuşum, sekstil, üçgen ve hatta kare açı)

Merkür Uranüs Açıları (Kavuşum, sekstil, üçgen ve belki kare açı da)

Merkür Neptün Açıları (Kavuşum, sekstil, üçgen)

Merkür Plüton Açıları (Kavuşum başta olmak üzere, sekstil ve üçgen)

Güneş Venüs Açıları (Kavuşum, sekstil, üçgen)

Güneş Neptün Açıları (Kavuşum, sekstil, üçgen)

Venüs Neptün Açıları (Kavuşum, sekstil, üçgen)

Venüs Chiron Açıları ( Sekstil, üçgen)

Güneş Chiron Açıları (Sekstil ve üçgen)

Büyük Hava Üçgeni (İkizler, Terazi, Kova)

Ay Jüpiter Üçgeni ve Sekstili