ASTROLOJİDE GÜNEŞ KAVUŞUMLARI

Astrolojide Güneş benliğimizi, canlılığı, egomuzu ve ışığı temsil eder. Erkek otorite figürlerini de anlatan, tanımlayan Güneş öz burcumuzu belirler. Ayrıca yaptığı açılar özellikle kavuşum açıları çok önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden ben de Güneşin yaptığı kavuşum açılarını sizin için yazdım.

1- Güneş Ay Kavuşumu : Güneş Ay kavuşum açısı altında kişinin ihtiyaçları ve istekleri aynıdır. Bundan dolayı isteklerini tek bir şeye odaklayabilirler ve isteklerinin peşinden koşabilirler. Ne istediklerini çok iyi bilirler. Kolay bir şekilde karar verebilirler. Kendilerine güvenleri tamdır ve liderliğe sahip olmayı isterler. Bu açıyla doğan insanlar son derece kararlı, azimli ve öz irade sahibidir. Yeni ay zamanında dünyaya geldikleri için bir şeyleri başlatma konusunda oldukça iyidirler. Hatta bazen farkına bile varmadan bir olayı başlatırlar. Ayrıca kişi aşırı otoriter ve baskın da olabilir. İyi bir takım oyuncusu değildirler.

Kendine odaklı ve öznel olan bu insanlar diğer yandan inatçı ve kibirli bir şekilde de davranabilirler. Burada irade ve duygular bir aradadır. Bu açıya sahip olan güçlü bir canlılığa, egoya ve duygusal bir yapıya sahiptirler. Benmerkezci bir karakterleri vardır. Çoğu zaman diğerlerinin üzerinde yarattığı etkiden habersizdir. Duygularını çok iyi bir şekilde ifade edebilir. Bu yerleşim aynı zamanda yüksek bir sezgi verir. Diğerlerinin jestlerini ve mimiklerini analiz ederek onları okuma konusunda çok iyidirler. Kendileriyle barışık insanlardır. Ancak içgüdüsel olarak ve düşünmeden harekete geçtikleri için sorunlarla karşılaşabilirler.

Objektif davranmakta güçlük çekerler. Kendilerini başkalarının yerine koymaları çok zordur. Ancak duyguları ve mantıkları çatışmadığı için dengeli bir kişiliğe sahiptirler. Yaratıcı ve canlı bir yanları vardır. Bu insanlarda eril ve dişil özellikler bir aradadır. Yumuşak bir mizaçları olmasına rağmen aniden öfkelenebilirler ve kırıcı bir şekilde davranabilirler.

1., 4., 7. ve 10. evde ise o zaman kişinin iki kat daha belirgin olan kişiliği diğerleri tarafından da açık bir şekilde görülebilir. Eski astrologların bu açı hakkında işaret ettikleri önemli bir nokta daha var. Onlara göre güneş ay kavuşum açısı ya da güneş ile ay arasındaki olumlu açılar annenin ömrünün uzun olacağına işarettir.

2- Güneş Merkür Kavuşumu : Doğum haritasında Güneş Merkür kavuşumu olan insanlar son derece güçlü bir zihinsel enerjiye sahiptir. Entelektüel ve akıllıdırlar. Ancak sabit fikirli ve inatçı olabilirler. Diğerlerine önyargı ile yaklaşabilirler. Ancak yine de bu açıda kişinin egosu zihni ile uyum içerisindedir. Bu açıya sahip olan biri konuşmakta dinlemekten daha iyidir. Öğrenme süreci söz konusu olduğunda bir kitaptan ya da bir kaynaktan bilgi edinmek birini veya öğretmeni dinlemekten çok daha önemlidir. İletişimde etkin bir rol almak onlar için son derece önemlidir.

Bu insanlar için ortaya attıkları fikirler ve sahip oldukları düşünceler bir gurur kaynağıdır. Diğerleri tarafından fikirleri önemsenmediğinde ya da düşünceleri görmezden gelindiği zaman egoları incinir. İletişim kurarken ve konuşma yaparken oldukça etkileyicidirler. Kendileriyle gurur duyan ve kendileri hakkında konuşmaktan zevk alan kişilerdir. Bireyselliklerini ve hedeflerini başkaları ile paylaşmayı tercih ederler. Sanat alanında çok yetenekli ve yaratıcı olabilirler.

Ayrıca topluluk önünde rahat bir şekilde konuşabilirler. Bu insanlar çok iyi bir politikacı ve aktör olabilir. Bu açıya sahip olan biri bir alanda uzmanlaşmayı ve otorite olmayı arzular. İnsanlarla konuşurken ellerini sıklıkla kullanır. Objektif olmakta güçlük çeker. Öznel bir bakış açısı vardır. Yine de insanları ikna etmek söz konusu olduğunda iyidirler.

Bununla birlikte doğum haritasında eğer Merkür yanık ise yani güneşiniz ile 17 dakikadan daha sıkı bir küre ile kavuşuyorsa o zaman güneş Merkür’ün enerjisini çeker ve ona zarar verir.

3- Güneş Venüs Kavuşumu : Güneş Venüs kavuşumu olan insanlar ihtiyaçlarını yaşadıkları ilişkiler aracılığı ile ifade ederler. Arkadaşlarla sosyalleşerek, romantizmin tadını çıkararak ya da sanatla, sanatsal aktivitelerle uğraşarak keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Bu açı ile yaratıcılığınıza, gönül ilişkilerinize ve mali durumunuza odaklanabilirsiniz. Enerjinizi sanata, ev dekorasyonuna, estetiğe ve müziğe kanalize edebilirsiniz. İyi bir moda anlayışına da sahip olabilirsiniz. Moda zevkinizle ve stilinizle ilgi odağı olabilirsiniz.

Bu insanlar kendileriyle fazlasıyla gurur duyarlar ve kendilerini çok severler. Aşkta gösterişi seven bu insanlar sevgililerine büyük ve romantik jestler yapmayı tercih ederler. İlişkilerini nasıl idare ettikleri onlar için önemlidir. Bununla büyük bir gurur duyarlar. İlişkilerinde bencil bir tutum takınabilirler. Sevgililerinin onları ne kadar iyi hissettirdiği onların önceliği olabilir. Tanınma ve sevilme ihtiyaçları yüzünden kolayca ayartılabilirler. Konfor ve lüks arzusu için bir ilişkiye başlayabilirler. Ya da sevgilileri tarafından şımartılmak, onlardan iltifat duymak onlar için önemlidir.

Bu açı altında kişi dünyevi zevklerin peşinde olabilir. Rahatları bozulsun istemezler. Kişi tembel olabilir ve kolay yolu tercih edebilir. Bununla birlikte bu yerleşime sahip olan bir kadın güçlü kadınsı özelliklere sahiptir. Kişinin bu açı ile popülaritesi artar ve birçok arkadaşı olur. Başkalarının hayranlığını ve sevgisini kendilerine çekerler. Doğal ve sosyal bir çekiciliğe sahiptirler. Aynı zamanda bu yerleşim barış, denge, sevgi ve uyum ile bağlantılıdır.

Tatlı bir dile ve zekice taktiklere sahip oldukları için düşmanlarının kalbini bile kazanabilirler. İnsanlar neyi duymak istiyorsa onlara onu söylerler. Geçinilmesi kolay insanlardır ve uyumlu bir mizaçları vardır. Bu kavuşum kişiye fiziksel güzellik, cazibe ve çekicilik verir. İnce zevkleri olan, hayatı seven ve iyimser bir kişiliğe sahip olan insanlardır. Ancak kare açılar olmadığı sürece tembel olmaya yatkın insanlardır. İnsanlardan onay almak isteyen bu insanların liderlik vasıfları yoktur. Ayrıca kendini beğenen narsist bir yanları da vardır. Ama insanlar onları beğenmezse ya da onaylamazsa onlar da kendilerini sevmezler.

Eğer doğum haritanızda Güneş Venüs’ten güçlüyse yani Koç, Akrep, Yengeç, Yay, Aslan burcunda yer alıyorsa o zaman kişi kendisine ilişkide olduğu kişiden daha fazla değer verir. Venüs Güneş’ten daha güçlü olduğunda yani Kova, Terazi, Balık ve Boğa burçlarında yer aldığında ise sevilmek isteyen bu insanlar kendilerini partnerlerine kolayca teslim ederler.

4- Güneş Mars Kavuşumu : Bu açı altında dünyaya gelenler cesur, korkusuz ve enerjiktir. Azimli ve hırslı bir yapıları vardır. Onurlu amaçlar için, kendilerini ortaya koymak ve kanıtlamak için sonuna kadar savaşacaklar. Reddedilmekten nefret eden bu insanlar küstah, kaba, kindar, anlayışsız ve zalim de olabilirler. Kendilerine fazlasıyla güvenirler ve meydan okumaktan büyük bir zevk alırlar. Liderlik yeteneğine ve savaşçı bir karaktere sahiptirler.

Sabırsız, çatışmacı ve direkt bir şekilde olaylara yaklaşırlar. Rekabetçi bir ruha sahiptirler. Kaybetmekten sonuna kadar nefret ederler. Güçlü enerjilerini spora yönelttiklerinde zorlu rakipler haline gelirler. Aksiyonu severler. Ancak diğer yandan strateji gerektiren sporlarda başarılı olmayabilirler. Güneş de Mars da eril bir gezegendir. Bundan dolayı kadın da olsa erkek de olsa kişinin erkeksi bir karakteri olur. Aşkta kovalamayı ve kovalamanın verdiği heyecanı severler. Ancak karşısındaki insanı elde etmeyi başardığında ondan soğuyabilirler.

Öncü ruhludurlar ve kendilerini ifade etmeye ihtiyaçları vardır. Bu insanlar iyi birer asker, sporcu olabilirler. Ya da adrenalinin tavan yaptığı, tehlikeli mesleklere yönelebilirler. Diğer insanların bu açıyla doğan insanların enerjisine, kişiliğine ve cesaretine kayıtsız kalması zordur. Güneş Mars kavuşumuna sahip olan kadınlar diğer erkeklerin gözünü korkutabilir. Tıpkı erkekler gibi onlar da iddialı ve bağımsızdırlar. Hırçın ve agresif bir yapınız olmasına rağmen yine de sevdiklerinizi tüm gücünüzle sonuna kadar korursunuz.

Bu insanlar egoist ve bencil bir şekilde davranabilirler. Dürtüsel bir şekilde ve düşünmeden harekete geçmeleri onlar için bir soruna dönüşebilir. Arzuları ve kendi amaçları söz konusu olduğunda taviz vermeye yanaşmazsınız. Güçlü yaratıcı yeteneklere ve enerjiye sahip olmanıza rağmen sahip olduğunuz bu meziyetleri yapıcı bir şekilde değerlendiremezsiniz. Enerjinizi boşa harcamaya yatkınsınız.

Açık sözlü ve dürüst bireylerdir. Bu açı yaratıcılığı arttırdığı için sanatçılar için çok iyidir. Ayrıca en iyisi olmak için güçlü bir arzuları var. Kriz anında çok hızlı bir şekilde hareket edebilirler. Tanınmak, ünlü olmak ve hatırlanmak isterler. Saldırganlığa ve kavga çıkarmaya yatkın bir karakterleri vardır. Her şeyi etkin bir şekilde yapmak isterler. Onlar seyirci olmak yerine katılımcı olmayı tercih eder. Cesur ve kararlı bir tavırları vardır. Özellikle 1., 5., 8. evlerde kişiye başarı getirir.

5- Güneş Jüpiter Kavuşumu : Bu açı sizi çok şanslı biri yapar. Büyük bir özgüvene, iyimserliğe ve cömertliğe sahipsiniz. Endişe verici riskler almanız muhtemeldir. Yenilmez ve dokunulmaz olduğunuzu düşünürsünüz. Diğerlerinden daha iyi olduğunuza inanırsınız. Dışa dönük birisiniz. Uzun seyahatlere ve öğrenmeye büyük bir ilginiz var. Bu da sizi olaylara bilge, liberal ve hoşgörülü biri yapar. Felsefeye ve dine ilgi duyarsınız. Başladığınız projeler ve girişimleriniz bu açının getirdiği şans sayesinde olumlu bir şekilde sonuçlanır. Ayrıca büyük resmi görmekte zorlanmazsınız.

Yeni maceralara yelken açmaktan ve kültürel, felsefi bakış açılarına maruz kalmaktan büyük bir zevk alırsınız. Diğer insanlar cesaretlendirmekten mutluluk duyarsınız. Coşkulu ve iyimser bir doğanız var. Hayattan ve diğer insanlardan kötülük beklemezsiniz. Ancak her şeyin iyi olacağına dar inancınız ve güveniniz sizin için büyük bir soruna dönüşebilir, başınızı belaya sokabilir. Bundan dolayı sadece iyimserlikte değil diğer konularda da aşırıya kaçmaktan kaçınmalısınız. Kişi burada birçok şeyi abartmaya eğilimlidir. Ancak yine de son dakikada şansınız yaver gider. Sanki koruyucu bir meleğe sahipsiniz.

Bu insanlar için para biriktirmek de zor olabilir. Onlar adil, cömert ve samimi bir kişiliğe sahiptir. Rekabetçi değildirler. Oldukça yetenekli olan bu insanlar hayatta son derece başarılı olabilir. Diğer yandan bazen yapabileceklerinden fazlasını vaat edebilirler. Aşırı bir öz değer duygusuna sahip olabilirler. Bu insanlar kendini beğenmiş ve bencil de olabilir. Kimseyi gücendirmek istemezler. Diğerleri tarafından beğenilmek isterler. Güçlü bir adalet duyguları vardır. İnsanlardan yararlanmaya ve onları kullanmaya çalışmazlar. Popüler biridir ve çevresinden arkadaşları eksik olmaz.

Hayatta anlamlı bir amaca sahip olmak isterler. Hukuk alanında bir kariyere sahip olabilirler ya da bankacılık, öğretmenlik ve danışmanlık yapabilirler. Güneş Jüpiter kavuşum açısı kişiye tanınma ve ün getirir. Neşeli, sevimli ve esprili insanlardır. Diğer yandan kibirli, gururlu ve savurgan da olabilirler. Her şeyin en doğrusunu bildiklerine inanırlar.

6- Güneş Satürn Kavuşumu : Ciddi ve utangaç bir doğaları vardır. Bu insanlar kendilerini çok fazla eleştirirler. Üzüntüye ve depresyona girmeye eğilimlidirler. Çocuklukları çok zor geçmiş olabilir. Erken yaşlarda birçok sorumluluğu ve yükü omuzlamak zorunda kalmış olabilirler. Kişi yoksunluk ve güven eksikliği yaşıyor olabilir. Ancak diğer yandan sabırlı, güvenilir, azimli ve kararlıdırlar. Alçakgönüllü ve muhafazakar bir yapıları vardır.

Dışadönük değillerdir ve kendilerini doğrudan ifade etmekte rahat hissetmezler. Bu açı kişinin benliğini ve egosunu ifade etmesine engel olur. Başarılarıyla tanınmak isterler. Ama yine de ilgi odağı olmaktan ve spot ışıklarından kaçınırlar. Çünkü bu onları rahatsız eder. Dürtülerini kontrol etmeyi tercih ederler. Karamsar, şüpheci ve temkinli bir karakterleri vardır. Alaycı bir mizah anlayışına sahiptirler. Sorumluluk sahibidirler. Hatta sorumluluk söz konusu olduğunda üzerlerine düşenden fazlasını yerine getirirler.

Yaşlandıkça daha az çekingen ve ciddi insanlara dönüşürler. Olgun ve kasvetli olan bu insanların eğlenceli ve spontane olması çok zordur. Espri anlayışından yoksundurlar. Disiplinli ve hırslıdırlar. Hayatı ciddiye alırlar. Yalnız çalışmayı tercih ederler. Hükümet, bankacılık, bilim, matematik, muhasebe, işletme, matematik ve hukuk alanlarında bir kariyeri seçebilirler. Kendi kendilerine yeten bireylerdir. Kariyerlerinde sabırla ve yavaşça ilerler. Neyi yapıp yapamayacaklarını çok iyi bilirler. Güçlü ve dayanıklı insanlardır. Başarıya olan ihtiyacınızı anlayacak ve sizi bu konuda destekleyecek bir partnere ihtiyacınız var.

7- Güneş Uranüs Kavuşumu : Kendinizi sıra dışı bir şekilde ifade etmeye eğilimdirler. Şok edici davranışları onların topluluğun içinden sıyrılmalarını sağlar. Geleneğe ve otoriteye karşı isyankar bir tavırları olabilir. Teknolojiye, bilime, okülte, astrolojiye ve bilgisayarlara ilgi duyarlar. Aniden ortaya çıkan ve aynı hızda kaybolan sağlık sorunları ile yüzleşebilirler. Rutin kurtulmak ve yeni şeyler denemek için güçlü bir arzuları vardır. Mevcut olan toplumsal kurallara uymayan bu insanların sıra dışı fikirleri vardır.

Orijinal, özgün ve isyankar bir kişiliğe sahiptirler. Biri onları kısıtladığında ve baskı altına almaya çalıştığında isyan etme eğilimleri vardır. Kendilerine pek bir anlam ifade etmeyen kuralları sorgularlar. Zorluklar karşısında yaratıcı çözümler bulabilirler. Kendileri olamayacakları bir ortamda ya da birinin yanında kendilerini son derece rahatsız hissederler. Yenilikçi ve reformist bir doğaları olmasına rağmen inatçı kişilikleriyle insanları çıldırtabilirler. Değişim onları heyecanlandırır. Ancak ne kadar açık fikirli olsalar da kendi fikirlerine inatla tutunabilirler.

Bireyselliklerine çok fazla önem verirler. Onlar sezgisel, dürüst, bağımsız ve biraz da tutarsız bir karaktere sahiptirler. Zamanın ötesinde bir zihne sahiptirler. Başkalarına yardım etmek için güçlü bir arzuları vardır. Özellikle toplum tarafından dışlanmış insanlara yardım etmeye çalışan reformist insanlardır. İnsanları etiketlemezler ya da onları sınıflandırmazlar. Meditasyon yaparak derin bir iç görüye sahip olabilirler. Bu sayede birçok bilgi onların zihnine akar. Bu iç görü, sezgisel zeka onlara büyük bir deha verir.

Bağımsızlıklarına ve özgürlüklerine verdikleri önemden dolayı ilişkilerinde birçok sorunla karşı karşıya kalırlar. Hatta evliliklerini bile bu nedenle bitirebilirler. Bu açı altında dünyaya gelen kadınlar erkeksi bir kişiliğe sahip olurlar. Babalarıyla uzak ve tuhaf bir ilişkileri olabilir ya da ailelerine karşı yabancılaşırlar. Kendilerini diğerlerinden farklı olarak görürler. Başkalarının sözleri ile hareket etmezler.

8- Güneş Neptün Kavuşumu : Bu açı altında doğan insanların çok güçlü bir hayal gücü vardır. Görsel ya da sahne sanatlarına, maneviyata ve yaratıcı herhangi bir alana doğru çekilebilirsiniz. Şiir, müzik, film, senaryo ve hikaye yazımı, drama, sanat ve rol yapma gibi alanlarda çok başarılı olabilirsiniz. Gündelik yaşamda üzerinize düşen sorumlulukları yerine getirmek sizin için zor olabilir. Hassas, sevecen ve oldukça duygusal bir doğanız var. Bencil bir şekilde davranmazsanız. Hatta itaatkar bir kişiliğiniz var. Zayıf bir irade gücüne sahipsiniz. Olumsuz ve negatif enerjilere karşı savunmasızsınız.

Canlı hayal gücünüz sizin için bir avantaj olabilir. Ancak bu hayal gücünün aşırı kullanımı gerçeklerden ve sorumluluktan kaçmanıza, madde bağımlılığına, yalan söylemeye ve psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir. Ayrıca diğerlerinin duygu ve düşüncelerinden çok fazla etkilenirsiniz. Şefkatli ve merhametli doğanız yüzünden diğerleri sizi zayıf biri olarak görebilir. Acı çeken insanlara ve diğer canlılara karşı oldukça empatik ve duyarlısınız. Diğerleri için kurtarıcı rolü üstlenirken kurban konumuna düşmemeye dikkat etmelisiniz. Siz insanlıkla, evrenle ve yaratanla bir olmayı amaçlayan manevi kişilersiniz.

Hayalperest ve idealist bir yapınız var. Hayatta bağlanabileceğiniz daha yüce bir anlam ve amaç arayışı içindesiniz. Bununla birlikte çocukluğunuzda zayıf, güçsüz bir baba figürü ile tecrübeleriniz olabilir. Bir diğer sorun ise sizin sınırlar çizme konusunda yetersiz kalmanızdır. Tutarlı olmak ve uzun bir süre boyunca sabırla, disiplinli bir şekilde azmetmek size zor gelebilir. Hırslı biri olduğunuz söylenemez. Dikkatiniz kolayca dağılabilir.

Bu açıya sahip olan erkekler daha nazik bir kişiliğe sahip olurlar. Diğer yandan bu dönemde meditasyon yapabilir ve gördüğünüz canlı rüyalar için bir rüya günlüğü tutabilirsiniz. Hayır işlerine katılabilir, müzik dinleyebilir, kitap okuyabilir, film izleyebilir ve manevi konularda araştırmalar yapabilirsiniz. Mistik ve gizli konular da ilginizi çekebilir. Ancak yine de bu kavuşum altında doğanlar motivasyon ve dürtü eksikliğine, düşük enerjiye ve aldatılmaya da eğilimlidir. Yalnız kalarak enerjinizi yeniden şarj edebilirsiniz.

9- Güneş Plüton Kavuşumu : Bu kavuşum altında doğan insanlar aşırı kontrolcü ve manipülatif bir kişiliğe sahip olurlar. Ancak yine de istediğinizi elde etmek söz konusu olduğu zaman son derece iddialısınız. Derin ve yoğunsunuz. Güçlü bir dürtüye ve hırslara sahipsiniz. Bu yüzden hayatınızda birçok şeyi derinlemesine tecrübe edersiniz. Her ne takıntılı ve mücadeleci biri olsanız da çok güçlü bir kişiliğiniz ve iradeniz var.

Araştırma söz konusu olduğunda her şeyi ve herkesi dibine kadar araştırırlar. İnsanları okuma tabiri caizse ruhlarını okuma konusunda da çok yeteneklidirler. Bu da onları harika iş adamları, psişikler, casuslar ve araştırmacılar yapabileceği gibi onları birer suç dehasına da dönüştürebilir. Mahremiyetiniz sizin için çok önemlidir. Bu diğer insanların da ilgisini çeker ve hatta onları şüphelendirir. Fuhuş, suç ve uyuşturucu gibi hayatın karanlık yanlarıyla bağlantı kurmak sizin için normal bir durumdur. Yaşadığınız olumsuz tecrübeler ve ihanete uğrama paranoyak bir ruh haline bürünmenize neden olur.

Konu hayatlarını dönüştürmeye gelince muazzam bir yeteneğe ve büyük bir güce sahipler. Ancak değişime karşı gösterdikleri direnç işleri daha da zorlaştırabilir. Bu yüzden değişime mümkün olduğunca direnmemeliler. Bu sayede karşılaştıkları zorluklar ruhsal bir dönüşüme ve evrime yol açar. Kendi kaderlerini gerçekleştirmek için gereken güce ve kapasiteye sahipler. Bir baba figürü gelişimlerinde büyük bir rol oynamış olabilir.

Gizemli bir kişiliğe sahip olan bu insanların nefretleri de sevgileri de çok güçlü ve yoğundur. Hükmedici ve zor bir karakterleri vardır. Cesur, dayanıklı ve karizmatiktirler. Sahip oldukları güçlü özellikleri toplumu iyileştirmek için ve insanların yararına kullanırlarsa iyi yerlere gelebilirler. Her ne kadar inatçı ve sabit fikirli olsalar da çok güçlü bir kimliğe, iradeye ve kararlılığa sahiptirler.

10- Güneş Yükselen Kavuşumu : Güneş Yükselen ile kavuştuğu zaman kişi güçlü ve sağlam bir karaktere sahip olur. Kişiliğine güneşin verdiği sıcaklık ve parlaklık yansır. Harekete geçmek için gerekli olan özgüvene ve motivasyona sahiptirler. Lider ruhludurlar ve bir lider olmanın getirdiği sorumluluğu üstlenmeye hazırdırlar. İnsanların ilgisini çekmekten ve ilgi odağı olmaktan büyük bir haz alırlar. Yaydığınız enerjiyle, duruşunuzla ve karakterinizle diğer insanlara ilham verirsiniz.

Başkaları üzerinde çok güçlü bir izlenim bırakırlar. Diğer yandan buyurgan ve otoriter tavırları vardır. Aşırı gururlu, bencil ve kibirli bir doğaya sahiptirler. Gösteriş yapmayı ve övünmeyi severler. Kendileriyle barışık ve neşelidirler. Dayanıklıdırlar ve kolay kolay yorulup hasta olmazlar. Kendilerini yenilemeyi başarırlar. Güçlü, iradeli ve dışadönük insanlardır. Kararlı, dürüst, onurlu ve açık sözlüdürler. Kaderlerinin kontrolünü ellerinde tuttuklarına inanırlar.

Dik bir duruş, gür ve dağınık saçlar, güçlü kaslar ve özgüven dolu bir bakış ile göze çarparlar. Güneş 12. evde olduğunda ve yükselen ile kavuştuğunda kendilerini ön plana çıkarma ve ilgi odağı olma konusunda zorlanırlar. Yine de büyük bir lider olduklarını ve insanları etkilediklerini hayal ederler.

11- Güneş MC Kavuşumu : Güneşi Mc noktası ile kavuşan insanlar hırslı ve hedef odaklıdır. Başarılı olmaya ihtiyacınız var. Kimliğinizi başarılarınız aracılığı ile ifade edersiniz. Kariyer sahibi olmak, tanınmak ve sosyal olarak popüler olmak isterler. Sosyal statüye sahip olmak onlar için son derece önemlidir. Kibirli ve bencil bir şekilde davranmak hedeflerine ulaşmak söz konusu olduğunda onları engeller. Başarısız olmak egonuza ve benlik saygınıza ciddi anlamda darbe indirir.

Liderlik yeteneklerine sahipler. Ancak yine de otorite figürleriyle çatışma içine girmemeye özen göstermeliler. Onlardan öğrenecekleri çok şey var. Eğer başkasının emri altında çalışmak istemiyorlarsa o zaman kendi işlerini kurmalıdırlar. Kariyerleri öncelikleridir ve kariyerlerinde ilerleme konusunda oldukça kararlıdırlar. Aileleri ve özel hayatları ikinci planda kalır. Bu kavuşum aynı zamanda amaçlarına ulaşmalarını sağlayacak olan kaynakları ve gerekli desteği kendilerine çekmelerini de sağlar. Bu açı genellikle adını duyurmuş ve isim yapmış insanların doğum haritalarında bulunur.

12- Güneş Şiron Kavuşumu : Bu açı altında dünyaya gelenler ilgi odağı olmaktan derin bir korku duyarlar. Bu yüzden arka planda kalmayı tercih ederler. Bir lider olarak sorumluluk almak onları rahatsız eder. Kendilerini ifade etmek onlar için acı verici olabilir. Kendileriyle gurur duymazlar. Kendilerini değerli hissetmezler. Sağlıklı bir benlik duygusuna sahip değiller. Ego enerjisi bu yerleşim ile zarar görmüştür. Ayrıca istedikleri, arzuladıkları bir şeyin peşinden gitmek için gereken özgüvene sahip oldukları söylenemez. Özgüvenleri düşüktür. Fiziksel egzersiz yapmak ve yaratıcı faaliyetlerle uğraşmak onlar için faydalı olabilir.

Bu yerleşim babayla acı verici ve tuhaf bir ilişkileri olduğunu da gösterir. Babaları büyük ihtimalle ihtiyaç duydukları sevgiyi ve ilgiyi onlara vermedi. Çocukken aşağılanmaya ve adaletsizliğe maruz kalmış olabilirler. Bu yerleşime sahip olan erkekler doğuştan erkeksi bir enerjiye sahip olmaktan yoksundurlar. Ancak bunu bilinçli olarak geliştirebilmeleri mümkündür. Kendilerini tanımak ve sevmek onlar için çok zordur. Kurban kompleksine sahip olabilirler. Kırılmış bir birey olarak doğduklarına inanırlar. Alçakgönüllü ve utangaçtırlar. Parlamak ve diğerlerini etkilemek onlar için pek mümkün değildir.

13- Güneş Lilith Kavuşumu : Arkadaş canlısı ve sıcak bir kişiliğe sahiptirler. Doğuştan liderlik özellikleriyle donatılmışlardır. Ayrıca çok da güçlü bir kadınsı yanları vardır. Kendilerine inanan ve güçlü bir iradeye sahip olan bireylerdir. Aynı zamanda şehvetli, çarpıcı ve gösterişlidirler. Kendilerini ifade etme konusunda korkusuzdurlar. Diğerleri tarafından gizemli bulunurlar. Bu insanlar kendini işine adamış ve işkolik olma eğilimine sahip insanlardır. Hırsları ve başarma dürtüleri onları iş hayatında başarılı kılar. Hem çok tutkulu hem de yıkıcı olabilirler.

Güçlü bir karizmaya, çekiciliğe ve duygusal güce sahiptirler. Bağımsız bir kişilikleri vardır. Büyük işler başarabilirler. Bu yerleşime sahip olan kadınlar diğerlerini cezbetmek söz konusu olduğunda kendilerini çok güçlü ve özgüvenli hissederler. Diğer yandan haklı oldukları sürece hiç kimse onları susturamaz. Eğer bir amaçları varsa ve biri onlara engel olmaya çalışıyorsa o zaman tepkilerini dürtüsel bir şekilde ortaya koyarlar. Toplumsal statüye karşı isyankar bir tavırları vardır ve eşitliği savunurlar.

Onları yaralayan, onlara acı ve zevk veren şeyler hakkında konuşacak cesarete sahipler. Ama bir taraftan da diğerleri tarafından aşağılanmış ve dışlanmış hissedebilirler. Bu açı onların seslerini duyurmalarına ve diğerleri tarafından kabul edilmelerine olanak tanır. Dönüşüm onlar için zevkli ve kabul edilebilir bir süreçtir. Güneş Lilith kavuşumu aynı zamanda cinsellikten haz alma, büyük yetenekler, yaratıcı hayal gücü, liderlik yeteneği ve aktivizm ile bağlantılıdır.

Bu açı altında kadınlar erkeklerle işbirliği yapmayı reddedebilir. Ayrıca evlenmeyi de kabul etmeyebilirler. Bununla birlikte kariyerlerinde ve özel hayatlarında potansiyellerini tam olarak kullanabilmek için keskin sezgilerini daha fazla kullanmaları gerekir.

14- Güneş Kuzey Ay Düğümü Kavuşumu : Burada bilinçli ego ruhun amacı ile bir araya gelir. Yani egonuz ve iradeniz yaşam amacınızı destekler. Yaşamdaki amacınız bireyselliğinizi geliştirerek kim olduğunuzu bilmektir. Diğer yandan Güneş Kuzey Ay Düğümü kavuşumu altında olanlar büyük bir şansa sahip olurlar ve büyük miktarda maddi zenginlik elde ederler. Ayrıca nüfuz sahibi insanlarla da bağlantı kurabilirler. Bu açı kişinin egosunun sağlıklı bir şekilde gelişmesine ve kendini etkili bir şekilde ifade etmesine katkıda bulunur. Bu insanlar ilgi odağı haline gelebilirler. Çabaları iyi bir şekilde sonuçlanır. Çevrelerine birçok insanı toplayabilirler.

Babalarıyla aralarında güçlü bir bağ olabilir. Çoğunlukla şefkat dolu bir baba tarafından yetiştirilirler. Onlar ruhun amacını yerine getirmek, liderlik yeteneklerini geliştirmek ve yaratıcılığı ifade etmek söz konusu olduğunda oldukça şanslı insanlardır. Zamanla potansiyel yeteneklerini ve liderlik becerilerini geliştirerek bu yaşamdaki amaçlarını, misyonlarını gerçekleştirmeye çalışırlar.

Sevecen, sıcak ve idealist bir kişiliğe sahiptirler. Sevmek ve sevilmek onlar için önemlidir. Kişiliklerini özgür bir şekilde ifade etmek isterler. Yaratıcılıklarını sergileyerek, spor yaparak ya da sahnede kendilerini göstererek bunu başarabilirler. Ortalama bir yaşam hiç de onlara göre değildir. Hayatta yüksek mevkilere ve yüksek bir statüye sahip olmayı dilerler. Yüksek bir enerjiye sahip olan bu insanlar hayatlarında harika şeylere imza atmak ister.

15- Güneş Güney Ay Düğümü Kavuşumu : Doğum haritasında Güney Ay Düğümü geçmiş yaşamdan getirdiğimiz eğilimleri, alışkanlıkları ve konfor alanınızı temsil eder. Bu açı altında doğanlar için ilerlemek oldukça zordur. Geçmişlerine güçlü bir şekilde bağlıdırlar. Örneğin Kova burcundaki bu kavuşum altında doğanlar eksantrik, isyankar, düşük bir egoya sahip insanlardır. Ancak onların Kuzey Ay Düğümüne yani Aslan enerjisine doğru yol alması gerekir. Ancak Güney Ay Düğümü Güneş ile kavuştuğu zaman bu çok zordur. Kişi geçmişe takılıp kalabilir.

Bu açıyla doğanlar hangi yolu seçeceklerini tam anlamıyla bilemezler. Kendilerini kararsız ve kısıtlanmış hissederler. Harekete geçmekte zorlanırlar. Ayrıca Güney Ay Düğümünden getirdiğiniz güçlü yetenekler ve harika şeyler olsa bile yine de sonunda Kuzey Ay Düğümüne doğru ilerlemeye mecbursunuz. Yaptıkları her şeyde, gittikleri her yerde ve sahip oldukları her şey onlara tanıdık gelir. Bundan dolayı motive olmakta ve harekete geçmekte yetersiz kalırlar.

Bu kavuşumun altında doğanlar geçmişten getirdikleri yetenekleri ve başarıları bu hayatlarında da uygulamaya koyabilirler. Ancak yine de bu onların büyümeye devam etmesini engeller. Bu insanlar içedönük ve utangaç olmaya eğilimlidir. Fakat aynı zamanda nazik ve diğerlerini iyi hissettiren kişiliklerdir.

16- Güneş Ceres Kavuşumu : Bu açı altında doğanlar diğerlerinin neye ihtiyaç duyduklarını hissetme, sezme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle insanlar sizin yardımınıza ve desteğinize güvenir. Diğer yandan bu yerleşime sahip olanlar yemek pişirmeyi ve kendi sebzelerini, meyvelerini yetiştirmeyi severler. Çocuk sahibi olmak ve ona bakmak onlara büyük bir keyif verir. Anne ve bakıcı rolünü üstlenmeyi tercih ederler.

Eğlenceli ve yaratıcı yollar aracılığı ile karşılarındaki insanları beslemeyi tercih ederler. Sevdikleri insanlar zor bir durumda kaldığında onların ihtiyaçlarını karşılamayı, onları beslemeyi isterler. Değer verdiklerinizi güçlü bir şekilde savunursunuz. Onlara karşı sevgi dolu ve besleyici bir yaklaşımınız vardır.

Güneş Ceres ile kavuştuğu zaman Güneşin verdiği erkeksi özellikler yumuşayabilir. Kişiler daha seven, sıcak ve anaç olurlar. Erkeklerde annelik nitelikleri göze çarpar. Bu yerleşim aynı zamanda onlara bakan, onları besleyen kişinin babaları olduğunu gösterebilir. Ayrıca onlara verilen bakım kişilikleriyle uyum içerisindedir. Bununla birlikte ebeveynler çocuklarının onlardan uzaklaşmasından aşırı bir şekilde korkarlar.

17- Güneş Vesta Kavuşumu : Daha yüksek bir amaca dahil olma istekleri kendine olan güvenleri ve yaratıcı çıkışları tarafından beslenir. Yaratıcılıklarını ortaya koyma süreçleri onlar için kutsaldır. Sanat ve tiyatro aracılığı ile yaratıcılık ve coşku dramatik bir şekilde ifade edilir. Bu yerleşime sahip olanlar yaptıkları her işte özel bir iz, kendilerine ait bir imza bırakmanın yollarını arar. Tutkuyla ortaya koydukları başarılar ve yetenekler onları sadece gururlandırmaz. Aynı zamanda o eserlerdeki, işlerdeki ilahi kıvılcımı görmelerini de sağlar. Gerektiğinde görevlerini yerine getirmek adına fedakarlıkta da bulunurlar.

18- Güneş Pallas Kavuşumu : Örüntü tanıma ve problem çözme konusunda son derece başarılıdırlar. Diğer insanları kendi taraflarına çekmek amacıyla onları yüreklendirir ve desteklerler. İnsanlarla iletişim kurarken cömert olma eğilimindedirler. Yaratıcı ve zeki insanlardır. Kendilerini ifade etmek için ve diğer insanların özgürlükleri adına savaşırlar. Yüksek enerjileri amaçlarına ulaşmalarını sağlar. Hem kadınlarla hem de erkeklerle iyi anlaşırlar. Babalarının göz bebeği olabilirler. Onlar tarafından şımartılırlar. Diğer insanların beğenisini toplamaya ve onayını almaya önem verirler.

19- Güneş Juno Kavuşumu : Sadık ve partnerlerine bağlı bir kişilikleri vardır. Bu insanlar ruh eşlerini ararlar. Onlarla aralarında güçlü bir ilişki olsun isterler. Partnerlerini mutlu etmek ve ilişkilerini sağlamlaştırmak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Hatta bu onlar için bir yaşam amacı haline gelir. Eşleriyle, sevgilileriyle iletişim kurmak onlar için kolaydır.

Ancak partnerleriyle aralarında bir şüphe oluştuğunda, onlar tarafından desteklenmediklerinde bunu kişiliklerine yöneltilmiş bir hakaret olarak algılarlar. Bu kavuşuma sahip olanlar dramatik ve ihtişamlı partnerleri kendilerine çekerler. Ayrıca bu konuma sahip olan erkekler için bir partnere sahip olmak son derece önemlidir.

20- Güneş Nessus Kavuşumu : Nessus asteroidi astrolojide istismarcının asteroidi olarak bilinir. Güneşi Nessus ile kavuşan insanlar babaları tarafından istismara uğramış olabilirler. Ayrıca babalarından ciddi anlamda korkuyor da olabilirler. Kendilerini savunmasız hissederler ve çok hassas bir egoya sahiptirler. Bu açıya sahip olanlar istismarcı ve kurban ilişkisine eğilimlidir.

21- Güneş Verteks Kavuşumu : Sahip oldukları özgüven sayesinde nüfuz sahibi, varlıklı insanları kendilerine çekerler. Bir lider olarak sorumluluk almak ve halkın önüne çıkmak söz konusu olduğunda oldukça başarılı insanlardır. Bu konuda kendilerini rahat hissederler. Bu açıya sahip olan birinin hayatına onu etkileyebilecek ve ilgisini çekebilecek birileri girer. Bu muhtemelen Güneş niteliklerine sahip olan biri olabilir. Bu kişi romantik bir partner olabileceği bir akıl hocası da olabilir. Verteksiniz bir tutulma ile kavuştuğunda ya da başka birinin gezegenleri ile kavuştuğunda, açı yaptığında aktif hale gelir. Ayrıca transit yapan gezegenler de Verteks noktanız ile kavuştuğunda Verteks etkinleşir.

22- Güneş Şans Noktası Kavuşumu : Güneşi Şans noktası ile kavuşan insanlar kendilerini şanslı hissetmeye eğilimlidir. Aslında kişi sadece şanslı hissetmez aynı zamanda iyi şansa da sahip olur. Güneş burcunun sahip olduğu olumlu nitelikler bu kavuşum açısı ile vurgulanır. Kişi benliğini dönüştürebilir ve kimliğini gerçek anlamda keşfedebilir. Kişi bu açının etkisi sayesinde iki kat daha fazla parlar. Diğer yandan kişi sahip olduğu iyi şansa güvenerek tembellik etmemelidir. Aksi takdirde hayatta karşısına çıkan fırsatları kaçırabilir ve iyi talihini tam olarak değerlendiremez.