HİNDİSTAN HAKKINDA 67 İLGİNÇ BİLGİ

İnsanlar arasındaki sosyal, ekonomik, dini ve kültürel zıtlıkların, çeşitliliğin ülkesidir Hindistan. Birçok kültüre, dile ve dine ev sahipliği yapmaktadır. Çok köklü bir medeniyete sahip olan bu ülke birçok özelliği ile insanları şaşırtmaya devam ediyor. Biz de Hindistan ile ilgili birbirinden ilginç bilgileri sizin yazdık.

1- Hindistan’da kız çocukları 7 yaşına girdiği zaman bir köpekle evlendiriliyor. Bunun nedeni ise köpeklerin kadınların yaşamına şans ve bereket getireceğine inanılması. Ayrıca köpeğin evleninceye kadar kızları koruduğuna inanılır.

2- Hindistan toplumunda kocası ölmüş Hintli kadınların kendini yaktığı ya da yaktırdığı ‘sati’ adı verilen bir gelenek var. Bu şekilde günahlarından arınıp kocalarına kavuşacaklarına inanıyorlar.

3- Hindistan’da esrar kullanımı yasaktır. Ancak yalnızca Gangasagar Mela gününde Hindu Sadhular’ın tapınaklarda dini ritüellerini gerçekleştirerek esrar kullanmalarına izin veriliyor.

4- Hindistan halkı için matemin, yasın rengi bizdeki gibi siyah değil, beyazdır. İnsanlar cenaze törenlerinde beyaz renkli kıyafetler giyer. Kocasını kaybetmiş olan kadınlar yıllarca beyaz renkte sari giymeye devam eder.

5- Hintliler tuvalette temizlenirken sol ellerini kullanırlar. Bu nedenle yemeklerini kesinlikle sol elle yemezler.

6- Tanrı Krişna’nın bir ineğin bedeninden çıktığına inanıldığı için inekler toplumda kutsal olarak kabul edilir. Sanılanın aksine Hintliler ineklere tapmaz. İnekler kutsal olarak kabul edildiği için inek eti yenmez. Ayrıca inekler tapınaklar da dahil olmak üzere istedikleri yere girip çıkabilirler.

7- Dünya’da havası en kirli olan 30 şehirden 14’ü Hindistan’da yer alıyor. Delhi şehrinde geçirdiğiniz bir gün sizin için 50 sigara içmeye eşdeğer.

8- Hint mutfağı baharatlı ve acılı yemekleri ile ünlüdür. Hindistan’da sipariş ettiğiniz bir yemeği baharatsız satın alamazsınız. Baharatlar Hint mutfağının vazgeçilmezidir.

9- İntihar etmek Hint toplumunda günah değildir. Aksine onurlu ve erdemli bir davranış olarak kabul edilir.

10- Hindistan’da konuşulan 1600’den fazla dil bulunmaktadır. Ancak bunların sadece 22 tanesi resmi dil olarak kabul edilir. En çok konuşulan diller ise Hintçe ve İngilizcedir. Resmi yazışmalarda da bu iki dil kullanılır.

11- Hindistan 6 mevsimin bulunduğu bir Hindu Takvimini kullanmaktadır. Bu 6 mevsim ise ; ilkbahar, yaz, sonbahar, muson mevsimi, kış öncesi ve kış mevsimidir. Muson mevsimi temmuz ve eylül arasındaki döneme denk gelir.

12- Hindistan’da ineklerin fotoğraflı kimlik kartları vardır. Hindistan hükümeti bunu zorunlu hale getirmiştir.

13- Hint toplumunun hemen hemen yarısının evinde tuvalet bulunmamaktadır. Bu yüzden tuvalet ihtiyaçlarını dış ortamda ve hatta sokaklarda ve caddelerde karşılar.

14- Hindistan’da üçüncü cinsiyet olarak kabul edilen ve ‘hicra’ olarak adlandırılan insanlar vardır. Bu insanlar cinsiyet değiştirmiş olan transseksüel bireylerdir. 2014 yılında Hindistan’da üçüncü cinsiyet resmi olarak kabul edildi ve bu insanlara pasaport ve diğer gerekli resmi belgeler verildi.

15- Bu toplumda bir de ‘Drahoma’ adı verilen bir gelenek var. Bu gelenekte gelinin ailesi erkeğin ailesine belli bir miktar başlık parası öder.

16- Hintliler kurbağaları yağmur yağması için evlendirir. Bu şekilde yağmur tanrısının mutlu olacağına inanırlar.

17- Kadife çiçeğinin mutluluk ve şans getirdiğine inanan Hint toplumu, düğünlerinde bu çiçeği bol bol kullanır.

18- Hindistan yüzölçümü bakımından dünyanın 7. büyük ülkesidir.

19- Hindistan’daki 35 tarihi ve turistik mekan UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır.

20- Hindistan’da bir günde 133 milyon ton süt üretilir. Bu nedenle dünyanın en büyük süt üreticisi olarak kabul edilir.

21- Hindistan para birimi olarak ‘rupi’yi kullanır. Ayrıca bu paranın ülke dışına çıkarılması yasa dışıdır.

22- Hindistan’da Zerdüştlük dinine mensup olanlar ölülerini ‘Sessizlik Kuleleri’ adı verilen yerlere atıyorlar. Cesetler burada akbaba gibi leş yiyen hayvanlar tarafından tüketilir.

23- Hindistan’da kuduz sık görülen hastalıklardan biridir.

24- Hint toplumunda bir kadının kocasına ismiyle seslenmesi büyük bir saygısızlık olarak kabul edilir.

25- Bengal kaplanı Hindistan’ın ulusal hayvanıdır.

26- Satranç oyununun ana vatanı Hindistan’dır. Orijinal adı ise bir ordunun dört bölümü anlamına gelen ‘Chaturanga’dır.

27- Hindistan toplumunun üçte biri yoksulluk sınırının altında hayatlarını sürdürmektedir.

28- Diğer yandan ise Hindistan’da bir milyondan fazla milyoner vardır.

29- 1 milyardan fazla nüfusa sahip olan Hindistan, bu özelliği ile dünyanın ikinci büyük nüfusuna sahiptir.

30- Hint toplumu dul kalmış bir kadını kötü şans olarak kabul eder. İyi bir kadının kocası ölmez diye düşünürler.

31- Hindistan’ın en önemli mimari yapılarından biri Tac Mahaldir. Her yıl yaklaşık 3 milyon insan bu yapıyı ziyaret ediyor.

32- Hindu teolojisinin, mitolojisinin, felsefesinin ve edebiyatının 4500 yıllık köklü bir geçmişi vardır.

33- Hindistan Hint dilindeki resmi adıyla ‘Bharat Ganarajya’ olarak bilinmektedir.

34- Dünya’daki en çok yağış alan yer olan ‘Mawsynram’ Hindistan’dadır. Yılda 11,873 milimetre yağmurla dünyanın en çok yağış alan yeri olma rekoruna sahiptir.

35- Dünya’daki en kalabalık aile Hindistan’dır. Bu aile 39 karısı ve 94 çocuğu olan bir adamın ailesidir.

36- Queen grubunun ünlü rock yıldızı Freddy Mercury Hint kökenli bir aileden gelmektedir.

37- Dünya’da en fazla vejetaryenin bulunduğu ülke Hindistan’dır. Hinduizm dinine mensup olan insanların büyük bölümü vejetaryendir.

38- Hindistan toplumunun %80’i Hinduizm dinine mensuptur. Hindu dininde 330 milyon tanrıya iman edilmektedir. En çok saygı duyulan tanrılar ise Brahma, Vishnu ve Şivadır.

39- Nohut ve fasulye üretiminde Hindistan dünyada ilk sırada yer alır.

40- Hindistan’da 150.000 posta hane bulunmaktadır. Bu neden dünyadaki en büyük posta ağına sahiptir.

41- Hindistan’ın Megalaya eyaletinde yer alan köprüler nemden çürüyerek yıkılmamaları için tümüyle ağaç köklerinden inşa ediliyor.

42- Evli kadınların 16 süse sahip olması gerekiyor. Buna ‘Sola Shringar’ deniyor. Bu 16 takı ve süsleme ise ; saç çiçekleri, kolyeler, küpeler, bindi, bilezikler, parmak yüzükleri, kolçaklar, kajal, ayak bileği çanları, bel bantları, kına, parfüm, ayak parmağı yüzükleri, sandalet, alt giysi ve üst giysidir.

43- Hindistan’da binlerce insanın renkli tozları birbirinin üzerine saçarak eğlendiği ‘Holi Fest’ adlı bir festivalleri bulunmaktadır.

44- Hint düğünlerinde damat ve gelin için kutsal olarak kabul edilen bir ateş yakılır.

45- Hindistan’ın bazı bölgelerinde poligami hala varlığını sürdürmektedir. Poligami bir kadının birden fazla erkekle aynı anda evli olmasıdır.

46- Evliliklerin çoğu görücü usulü ile gerçekleşiyor. Uygun aday bulamadıklarında ise gazeteye ilan veriyorlar. Bu ilanda hem kendilerini tanıtıyorlar hem de nasıl bir aday aradıkları hakkında bilgi veriyorlar. Diğer seçenek ise mahalledeki çöpçatanlardan yardım almaktır.

47- Aileler kendi aralarında tanışıp anlaştıktan sonra çiftin Hint astrolojine göre uyumuna bakılması için astroloğa gidiliyor. Eğer çiftler arasında uyum varsa astrolog düğün tarihini ve saatini veriyor.

48- Düğünden önceki gece kızlar arasında kına gecesi yapılıyor. Kına elden ne kadar geç çıkarsa yapılan evliliğin o kadar güçlü olacağına dair bir inançları var. Bununla birlikte kocalarının evinde gelinlere kınaları ellerinden çıkana kadar iş yaptırmıyorlar.

49- Amerika’daki doktorların %38’i, bilim insanlarının %12’si ve NASA’da görev alanların %36’sı Hint kökenlidir.

50- Hindular Ganj nehrini kutsal kabul eder. İçinde yıkanmanın ve suyunu içmenin onları arındırdığına inanırlar. Ayrıca ölülerinin küllerini de bu nehre dökerler.

51- Hindistan Hinduizm, Jainizm, Sihizm, Budizm, İslamiyet, Hristiyanlık vb. ve daha birçok dine ev sahipliği yapıyor.

52- Hindistan Bollywood filmleri ile biliniyor. Bollywood film endüstrisi dünyada en çok izlenen filmleri üretiyor.

53- Hindistan’da her 12 yılda bir ‘Kumb Mela’ isimli Hindu dini bayramı kutlanmaktadır. On milyonlarca hacının katıldığı festival uzaydan bile görülebiliyor.

54- Hindistan’da 14 Kasım günü Çocuk Bayramı kutlanmaktadır. Bu Hindistan’daki önemli tatil günlerindendir.

55- Hindistan dünyadaki en yüksek ve en büyük kriket sahasına sahiptir. Hindistan toplumu için kriket oynamak çok büyük bir öneme sahiptir.

56- İlk elmas Hindistan topraklarında bulundu.

57- Dünya’nın ilk plastik cerrahi kitabı olan ‘Sushrita Samhita’ milattan önce 6. yüzyılda Hindistan’da ortaya çıktı.

58- Hindistan Bengal Kaplanı, Asya Aslanı, Hint Gergedanı, Hint Leoparı ve mor kurbağa gibi nesli tükenmekte olan hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır.

59- Hindistan dünyada bir yılda en çok altın tüketen ülkedir. Bu altın düğünlerde ve festivallerde kullanılan mücevherleri yapmak için kullanılıyor.

60- Hintli Prahlad Jani 1940 yılından beri hiçbir şey yiyip içmeden oruç tuttuğunu iddia ediyor. Bilimsel bir çalışma yürütülmemiş olsa da yapılan çalışmalar onun yiyecek ve su olmadan yaşadığını doğrulamış.

61- Dünyanın en uzun heykeli Hindistan’da bulunmaktadır. Bu heykel Hindistan bağımsızlık hareketinin öncüsü olan Sardar Vallabhbhai Patel’in heykelidir.

62- Hindistan’da erkeklerin el ele tutuşması gayet doğal bir durumdur. El ele tutuşmak gerçek dostluğun sembolüdür. Hindistan’da herhangi bir şekilde cinselliği çağrıştırmaz.

63- Hintliler alyans olarak altını değil gümüşü tercih ederler. Ayrıca alyansı gelinin ayak parmağına takarlar.

64- Bombay yani Mumbai dünyanın ikinci en büyük mega kenti olarak kabul ediliyor.

65- Hint mutfağında köriden, çemenden, kokumdan, acılı baharattan pişirilen yiyecekler önemli bir yere sahiptir. Yemeklerde deniz ürünleri ve tavuk tercih edilir.

66- Hindistan yüzyıllardır diğer ülkelere baharat ihraç ediyor.

67- Musti yuddha, silambam, marma ve kalarippayattu vb. dövüş sanatlarının kökeni Hindistan topraklarıdır. Ayrıca Çin dövüş sporu olan Kung-fu’nun ana vatanı da Hindistan’dır.