LUCİD RÜYA – RÜYA KONTROLÜ NEDİR?

Lucid rüya, rüyada olduğunun bilincinde olma haline ve bu rüyaları kontrol etme becerisine denir. Berrak rüya da denilen lucid rüyaları ilk kez Frederick Van Eden tespit etmiştir. Bu terimi ilk kez kullanan kişi ise Oxford Psikofizik Enstitüsü’nde görev yapan parapsikolog Celia Green’dir. Rüya gören kişi rüya gördüğünün bilincindedir ve gördüğü rüyanın kontrolü de tamamen onun kontrolündedir.

Bu aşamada rüyayı gören kişi bilincin ve bilinaltının aynı anda devreye girdiği bir deneyim yaşar. Lucid rüyalar normal rüyaların aksine berrak ve canlıdır. Ayrıca lucid rüyaları uyandığınız zaman çok daha net bir şekilde hatırlayabilirsiniz. Diğer yandan bilinçli olarak görülen lucid rüyalarda bazen de rüyada olduğunun bilincinde olunmasına rağmen kontrol altına alınamayan durumlar yaşanabiliyor. Yani kişi rüya gördüğünün farkında ancak gördüğü rüyayı kontrol edemiyor. Bununla birlikte lucid rüyalar ile kendi sanal dünyanızı yaratabilir ve hayal gücünüzün sınırlarını zorlayabilirsiniz. Hayal ettiğiniz her şeyin kendine yer bulabildiği bir alternatif gerçekliğe adım atabilirsiniz.

LUCİD RÜYA İLE NORMAL RÜYA ARASINDA NE FARK VAR?

Lucid rüyalar ile gördüğümüz normal rüyalar arasında bazı farklar var. Bu farkları şöyle sıralayabiliriz:

1- Lucid rüya görürken rüya gördüğümüzün bilincinde oluruz. Ama normal rüyalarımızda böyle bir farkındalığımız yoktur.

2- Lucid rüya görürken rüyalarımızı istediğimiz gibi yönlendirebiliriz ve kontrol edebiliriz. Normal bir rüyada böyle bir şansımız yoktur.

3- Lucid rüyalar normal rüyalara göre çok daha net ve berraktır.

4- Lucid rüyaları normal rüyalardan çok daha net bir şekilde hatırlarız.

5- Lucid rüyalar normal rüyalardan çok daha uzun sürer.

6- Lucid rüyalar ile rüyanıza kaldığınız yerden devam etme şansınız vardır.

7- Lucid rüyalar normal rüyalardan daha gerçekçidir.

LUCİD RÜYALARI NASIL KONTROL EDEBİLİRİZ?
Her gün birçok rüya görürüz ve gördüğümüz rüyaların büyük bir bölümünü hatırlayamayız. Bu yüzden lucid rüyaları kontrol edebilmek için ilk olarak gördüğümüz rüyaları uyandıktan hemen sonra not etmeliyiz. Yazdığınız rüyaları okumanız ve onlara aşina olmanız da çok önemli. Rüyalarınız arasındaki benzerlikleri, ortak noktaları analiz etmeyi de unutmamalıyız. Ayrıca uykuya dalmadan önce lucid rüya görme konusunda kendimizi şartlandırmalıyız. Uykuya dalmaya çalışırken bir nesneye veya bir kişiye odaklanmak düşüncelerinizin rüyaya dönüşmesinde size yardımcı olacaktır.

Ayrıca uykuya dalmadan önce bir renge yada bir nesneye odaklanarak ‘ben şu anda rüyadayım’ derseniz, bu da rüyanızda sizin bir şeylerin farkına varmanızı sağlar. Eğer rüya görürken uyanırsanız ve tekrar uykuya dalarsanız bunun bir rüya olduğu konusunda bir farkındalık sağlarsınız. Böylelikle rüyanızı kontrol etme imkanına sahip olursunuz. Uyumadan önce odaklandığınız kişi yada nesne ile bağlantılı bir müzik dinleyebilirsiniz. Bu müzik rüya sırasında kişinin rüyada olduğunu anlamasına yardımcı olabilir. Meditasyon yapmak ise istediğiniz şeye odaklanmanızı sağlar.

Rüyalarımızın çok daha canlı olmasında ve rüya kontrolünü sağlamada melatonin hormonu önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle melatonin içeren badem, ay çekirdeği, karalahana gibi besinleri tüketmeliyiz. Rüyanızda denizin derinliklerine dalmayı, uçmayı, dış görünüşünüzü değiştirmeyi ve tele kinetik güçlerinizi kullanmayı deneyin. Eğer bunları başarabiliyorsanız o zaman rüyalarınızı kontrol edebiliyorsunuz demektir.

LUCİD RÜYA GÖREREK NELER YAPABİLİRSİNİZ?
Lucid rüya görmek sizin yepyeni bir dünya yaratmanıza olanak tanır. Öyle ki bu evrende hayal gücünüzün sınırlarını zorlayabilirsiniz. Lucid rüyalar sayesinde yapabileceğiniz bazı şeyler ise şunlardır :

1- İsterseniz bir süper kahramana dönüşebilirsiniz.

2- Okyanusun derinliklerini keşfedebilirsiniz.

3- Uzay aracınıza atlayıp yıldızları, gezegenleri ziyaret edebilirsiniz.

4- Uzaylılarla savaşıp yeni maceralara yelken açabilirsiniz.

5- Rüyanızda dünya seyahatine çıkabilir ve birçok şeyi deneyebilirsiniz.

6- Kendinize ikinci bir hayat, alternatif bir kimlik ve dünya yaratabilirsiniz.

7- Diğer gezegenlerde yeni dünyalar, şehirler, medeniyetler inşa edebilirsiniz.

Bunun gibi şeyleri ve çok daha fazlasını lucid rüyalar aracılığı ile başarabilirsiniz. Hayal gücünüzün sınırlarını zorlamak ve bunları deneyimlemek sizin elinizde. Siz sadece hayal edin!

LUCİD RÜYA GÖRMENİN ZARARLARI NELERDİR?
Sayesinde kendi dünyamızı tasarlayabildiğimiz ve hayal dünyamızın sınırlarını zorladığımız lucid rüyaların da bazı zararları var. Özellikle de bu konuda aşırıya kaçtığımız zaman bu zararlı etkiler kendini çok daha net bir şekilde gösteriyor. Lucid rüyalar sayesinde yarattığımız bu evren bizim için o kadar muhteşem bir alternatif haline geliyor ki bu evrenden ayrılmak istemiyoruz. Bu da kendimizi dünyadan soyutlamamıza ve sorumluluklarımızı aksatmamıza neden olur. Günlük hayattaki işlerimizi yapmak için adapte olamayız.

Lucid rüyalara bağımlı hale gelmek uyku düzenimizin de bozulmasına neden olur. Ayrıca beynimiz uyku sırasında sürekli aktif olduğu için enerji kaybederiz ve kendimizi yorgun, halsiz hissederiz. Kendi yarattığımız sanal alemden çıkıp gerçek hayatla yüzleştiğimizde kendimizi sinirli hissedebiliriz ve hatta bu psikolojik sorunlara neden olabilir.

Bununla birlikte bu yeni evrende daha fazla zaman geçirmek istediğimiz için sürekli uyumak isteyebiliriz. Bu yüzden metabolizmamız zayıflar, yavaşlar ve bu da hastalıklara neden olur. Zamanınızın çoğunu uykuda geçirdiğiniz için sosyal yaşamınız sekteye uğrar ve zamanla asosyal birine dönüşebilirsiniz. Daha az hareket ettiğiniz için kilo alma sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

LUCİD RÜYA GÖRMENİN FAYDALARI NELERDİR?
Lucid rüya görmenin abartıldığı zaman zararları olabileceği gibi birçok yararı da var. Bu yararları şöyle özetleyebiliriz :

1- Lucid rüyalar sayesinde birçok fobinizin üstesinden gelebilir ve hayatınızı sekteye uğratan bu korkuları aşabilirsiniz. Mesela yükseklikten korkuyorsanız bunu aşmak için lucid rüyalardan yararlanabilirsiniz.

2- Lucid rüyalar ile gerçek hayatta yaşadığımız stresin ve zorlukların üstesinden gelme gücünü kendimizde bulabiliriz. Bu yeni dünyada rahatlayabilir ve mutlu olabiliriz.

3- Lucid rüyalar ile rüyalarımızı kontrol etme fırsatı buluruz. Bu sayede kabuslarımızın da üstesinden geliriz.

4- Bir konuda yeteneğiniz varsa, lucid rüyalar sayesinde bu yetenekler üzerinde çalışarak, tekrar yaparak yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

5- Lucid rüyalar ile yaratıcılığımızı, hayal dünyamızın sınırlarını zorlarız. Ayrıca sanatsal potansiyelimizi geliştirmek için birçok deneme yapabiliriz.

6- Lucid rüyalar olumsuz deneyimlerin neden olduğu travmaları, post travmatik sendromu ve anksiyeteyi vb. iyileştirmede etkilidir.