BEYİN İÇİN YARARLI OLAN 17 BESİN

Yediğimiz besinlerin beyin sağlımız üzerinde önemli bir etkisi vardır. Sağlıklı ve besleyici bir şekilde beslenmek beyini, hafızayı ve bilişsel işlevleri olumlu bir şekilde etkiler. Hafızayı güçlendiren, zihinsel işlevleri iyileştiren ve beyni besleyen bazı yiyecekler vardır. Bu yazımızda bu yiyecekleri ele aldık.

1- SOMON VE OMEGA 3
Oldukça zengin bir omega 3 yağ asidi kaynağı olan somon balığı beynin fonksiyonlarını çok daha verimli bir şekilde yerine getirmesini sağlar. Beyin sağlığı için çok yararlı bir balıktır. Ayrıca EPA ve DHA yağ asitleri bakımından da zengindir. İçinde bulunan DHA yağ asidi sayesinde öğrenme güçlüğüne iyi gelir. Haftada 2 gün somon balığı tüketilmesi halinde beynin sağlıklı bir şekilde fonksiyon göstermesini sağlar. Hafızanın güçlenmesine ve stres altında daha hızlı düşünülmesine katkıda bulunur.

2- AVOKADO
Folat ve K vitamini içeren avokado hafıza ve konsantrasyon başta olmak üzere bilişsel yetilerin olumlu bir şekilde gelişimine katkıda bulunur. Ayrıca beyinde oluşabilecek kan pıhtılarını önlemeye yardım eder.

3- PANCAR
Pancarın içeriğinde yer alan doğal nitratlar sayesinde beyine giden kan akışı desteklenir ve zihinsel performans artar.

4- KEMİK SUYU
Kemik suyunda yer alan glisin ve prolin gibi sağlıklı ve iyileştirici aminoasitler sayesinde hafıza gelişimi olumlu bir şekilde etkilenir ve artar.

5- SAĞLIKLI VE BESLEYİCİ YAĞLAR
Yağlar beyin sağlığı açısından son derece önemli bir yere sahiptir. Beynimizin beslenmesini sağlarlar. Antiinflamatuvar besinler grubuna giren avokado, ceviz yağı ve soğuk sıkım sızma zeytinyağı enflamasyonun oluşmasını engeller ve beyin hücrelerini korur.

6- BROKOLİ
Brokoli içeriğinde bulunan kolin maddesi ve K vitamini sayesinde hafızanın güçlü ve canlı kalmasına yardımcı olur.

7- KEREVİZ
Antioksidanlar açısından çok zengin olan bu sebze beyin sağlığı için oldukça yararlıdır. Ayrıca kalorisi de azdır.

8- HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI
Hindistan cevizi yağı, MCT yani orta zincirli yağlar grubuna girer. Bu yağlar beyin sağlığı için oldukça yararlıdır. Ayrıca epilepsi tedavisinde de kullanılmaktadır.

9- BİTTER ÇİKOLATA
Bitter çikolata, özellikle kakao oranı yüksek olduğu zaman antienflamatuvar ve antioksidan açısından zengin bir yiyecektir. Beyine ve kalbe giden kan akışını iyileştirir ve hafızanın güçlenmesini sağlar.

10- GİNGKO BİLOBA
Alzheimer hastalığına, bunamaya, unutkanlığa ve yorgunluğa karşı etkilidir. Yapraklar tablet haline getirilir ve bu şekilde tüketilir. Bitki çayı olarak içildiğinde etkisini gösteremez. Bunun nedeni içeriğinde bulunan ve yararlı bir bileşik olan ginkolitinin suda çözülme özelliğinin olmamasıdır.

11- KURUYEMİŞLER
Fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler zihin ve beyin sağlığı için son derece önemlidir. Bilişsel işlevlerin iyileşmesine yardımcı olurlar. Bu yüzden günde bir avuç tüketilmelidir. Yüksek miktarda antioksidan, mineral ve vitamin içerirler. Bu sayede zihinsel uyanıklık da artar. Fındığın içeriğinde yer alan E vitamini sayesinde Alzheimer hastalığı önlenebilir.

12- CEVİZ
Ceviz beyin ve zihin sağlığı için çok önemlidir. Hafızanın güçlenmesine katkıda bulunur ve beyin gelişimini olumlu bir şekilde etkiler.

13- SEMİZOTU
Semizotunun içeriğinde omega 3 yağ asitleri bulunur. Beyin sağlığını olumlu bir şekilde etkiler. Hafıza gelişimine katkıda bulunur. Ayrıca konsantrasyonun artmasına da yardımcı olur.

14- ZERDEÇAL
Bağışıklık sistemini güçlü ve sağlıklı tutmaya yardımcı olan zerdeçal aynı zamanda beynin daha fazla oksijen almasını sağlar ve bilgi işleme sürecini destekler.

15- YABAN MERSİNİ
İçeriğinde yer alan antosiyanin adlı güçlü antioksidan madde sayesinde bunamaya, alzhemier hastalığına ve Makula Dejenarasyonuna karşı etkilidir ve bu hastalıkları engelleyebilme özelliğine sahiptir.

16- FOLİK ASİT
Hamilelik döneminde alınan yeterli folik asid bebeğin beyin gelişimini olumlu bir şekilde etkiler. Ayrıca hamilelikte alınan folik asit sayesinde nöral tüp efektleri önlenebilir. Günlük beslenme listemizde folat bakımından zengin besinler yer almalıdır. Folat bakımından zengin besinler ise narenciye, muz, diğer meyveler, yeşil yapraklı sebzeler ve baklagillerdir.

17- KOLİN
Kolin adlı madde beynimizde de üretilir. Ancak beynimizde üretilen kolin vücut için yeterli değildir. Bu yüzden ek takviye alınmalıdır. Bebeklerin beyin gelişimi için önemli bir yere sahiptir. Ayrıca hücre zarının oluşmasına ve beyindeki hormonal maddelerin oluşmasında etkilidir. Kolin en çok yumurtada ve et ürünlerinde bulunur.

EK BİLGİLER : Beyin sağlığı için en önemli öğün kahvaltıdır. Güne başlarken süt, yumurta ve peynir gibi protein değeri yüksek ve besleyici bir kahvaltı yapılmalıdır. Her gün düzenli kahvaltı yapmak verimi ve konsantrasyonu arttırır. Sadece kahve içmek ise beyin ve vücut gereken besini ve enerjiyi sağlamaz. Ayrıca kahve mantıksal ve matematiksel yeteneklerin olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden oluyor. Bu yüzden kahve ve çay tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır.